To się dzieje, elektryczna Toyota Hilux to już fakt

Na globalnym rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej pickapów z napędem elektrycznym. Nic więc dziwnego, że inżynierowie Toyoty również pracują nad takim samochodem. Legendarna Toyota Hilux na prąd? Takie auto powstało i obecnie przechodzi testy.

Toyota stale rozszerza gamę zelektryfikowanych aut i nieustannie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które przybliżą koncern do bezemisyjnej, zrównoważonej mobilności. Najważniejszym rynkiem docelowym dla bateryjnych aut elektrycznych jest Europa, gdzie do 2026 roku wprowadzonych zostanie łącznie aż sześć modeli BEV, ale i na innych kontynentach specjaliści Toyoty intensywnie rozwijają ten rodzaj napędu. Więcej o samochodach elektrycznych piszemy na Gazeta.pl.

Elektryczna Toyota Hilux jest w fazie prototypu

Inżynierowie Toyoty z Australii i Tajlandii stworzyli prototyp elektrycznej wersji bestsellerowego pick-upa. Pojazd otrzymał nazwę Toyota Hilux BEV Revo Concept i wykorzystuje zelektryfikowane technologie, które koncern rozwija od ponad 25 lat. To pierwszy taki koncept opracowany na bazie Hiluxa. Toyota informuje, że bezemisyjny wariant dziedziczy wszystkie cechy dobrze znanego woła roboczego.

Elektryczny Hilux, choć w dużej mierze jest pojazdem koncepcyjnym, wygląda i jeździ jak auto produkcyjne. Całkowicie elektryczny układ napędowy prototypu zapewnia imponujący moment obrotowy, jakiego normalnie można oczekiwać od silnika wysokoprężnego. Elektryczny Hilux jest napędzany zelektryfikowanymi technologiami Toyoty w tym akumulatorami, silnikami, falownikami i jednostkami sterującymi mocą

– powiedział Sean Hanley, wiceprezes ds. sprzedaży, marketingu i franczyzy w Toyota Motor Corporation Australia.

Dwie drogi do zrównoważonej mobilności

Równolegle brytyjscy inżynierowie Toyoty od ponad roku pracują nad Hiluxem z wodorowym napędem na ogniwa paliwowe. W zakładach Toyota Manufacturing UK (TMUK) w Derby ciągle rozwijany jest projekt prototypowego pickupa, który wykorzystuje komponenty z Toyoty Mirai drugiej generacji. Trzy zbiorniki zapewniają pojazdowi zasięg ponad 600 km na jednym tankowaniu. Obecnie zbudowano 10 takich prototypów, które przechodzą testy.

Zobacz wideo Toyota Prius spopularyzowała na świecie napęd hybrydowy [AUTOPROMOCJA]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.