Ruszył wyjątkowo ważny rajd elektrykami. Motywem przewodnim jest tu kolor różowy

Rajdów samochodami elektrycznymi było już mnóstwo, ale chyba na Moto.pl nie opisywaliśmy jeszcze tak ważnego. Elektryki schodzą tu na drugi plan, bo głównym celem jest walka z rakiem piersi.

Parkując pod Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Currie na warszawskim Ursynowie, pomyślałem, że to przedziwne miejsca na prezentację. Jednak tym razem nie chodziło o samochody, choć "rajd samochodami elektrycznymi" może podpowiadać co innego. Tym razem jednak nikt nie będzie się skupiał na zasięgach, ładowarkach i zużyciu kWh na godzinę. Podpowiada to i miejsce prezentacji, i kolor, który dominował na parkingu. Przy samochodach unosiły się różowe balony, a wiele osób miało różowe wstążki. Na miejscu była nawet ambasador Finlandii.

Zobacz wideo Kilka minut może zadecydować o twoim życiu. Zbadaj się i żyj!

EVerywoman New Mobility Women's Race. Z Warszawy do Lahti

EVerywoman New Mobility Women's Race to wyprawa samochodami elektrycznymi z Polski do Finlandii. Panie kilkoma samochodami elektrycznymi ruszyły dzisiaj w trasę, która ma mieć w sumie 2400 kilometrów. Po 1200 kilometrów w każdą stronę. Przejadą przez Polskę, Litwę, Łotwę (w Rydze planowany jest dłuższy postój), Estonię, a celem podróży jest dobrze znane wszystkim miłośnikom sportów zimowych Lahti. Na otwierającym zdjęciu widzicie VW ID.Buzza, ale na parkingu był też elektryczny Mercedes, Nissan oraz Hyundai. W szczytnym celu nie ma mowy o motoryzacyjnych podziałach. Data startu nie jest przypadkowa.

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi – tzw. Różowy Październik. Rak piersi stanowi w Polsce ok. 23 proc. wszystkich zachorowań i jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Rak piersi jest wyleczalny, jednak po wykryciu choroby trzeba działać szybko. EVerywoman wyruszają w elektromobilną podróż, aby promować profilaktykę i czujność onkologiczną. Naszym celem będzie również zebranie środków na wsparcie działań Stowarzyszenia Amazonki w tym obszarze.

Dlaczego akurat elektryki? Organizatorzy podkreślają, że wyprawa będzie doskonałą okazją do budowania świadomości w obszarze rozwoju zrównoważonego transportu. Kolejne kilometry pokonywane elektrycznymi pojazdami będą stanowić podstawę do szerokich działań edukacyjnych i przełożą się na popularyzację elektromobilności.

Różowy Październik. Apel do naszych czytelniczek

Zachęcamy wszystkie nasze czytelniczki do regularnego badania piersi. Rak piersi odpowiedzialny jest za 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tysięcy kobiet. 50 Polek dziennie dowiaduje się o chorobie, a 15 umiera. Różowy Październik ma przypomnieć o profilaktyce. Stowarzyszenia „Amazonki" Warszawa-Centrum, a my w raz z nimi, zachęcają wszystkich do:

  • wykonywania regularnych badań przesiewowych,
  • dzielenia się informacjami na temat profilaktyki raka piersi,
  • wspierania organizacji zajmujących się badaniami nad rakiem i pomocą pacjentkom,
  • okazywania solidarności z osobami, które zmierzyły się z tą chorobą.

Trzymamy teraz kciuki za uczestniczki EVerywoman New Mobility Women's Race. Oby do celu dojechały bezpiecznie, a ich rajd zachęcił do badań piersi jak najwięcej kobiet. Powodzenia!

EVerywoman New Mobility Women's RaceEVerywoman New Mobility Women's Race fot. Filip Trusz

EVerywoman New Mobility Women's RaceEVerywoman New Mobility Women's Race fot. Filip Trusz

EVerywoman New Mobility Women's RaceEVerywoman New Mobility Women's Race fot. Filip Trusz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.