• Link został skopiowany

A4, S7, A1, S8. Aż 37 nowych punktów, na które kierowcy wyczekują

Zdarzyło wam się kiedyś jechać nowym odcinkiem drogi szybkiego ruchu i nerwowo wyczekiwać stacji benzynowej? Kierowcy elektryków na polskich drogach czują się tak każdego dnia. Niedługo ma się to poprawić.
Autostrada A1 w okolicy Częstochowy
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
W tym roku planuje się uruchomienie 34 stacji na MOP kat. I na drogach: A1, A2, A4, S3, S7, S8. Jednak ostateczny termin uruchomienia stacji ładowania uzależniony jest m.in. od terminów przyłączenia do sieci energii elektrycznej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) i wyników przeprowadzenia badań technicznych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT)

- czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dla wielu kierowców taka informacja to wciąż tylko ciekawostka, ale nie powinniśmy jej bagatelizować. O zmianach na polskich drogach piszemy codziennie na stronie głównej gazety.pl.

Zobacz wideo 13 tysięcy złotych mandatu i 28 punktów karnych dla motocyklisty

Nowe stacje ładowania. Ważniejsze, niż może się wydawać

Liczba samochodów z wtyczką na polskich drogach rośnie bardzo dynamicznie. To wciąż mały procent wszystkich aut, ale nie można zapominać, że to właśnie rozwinięta infrastruktura może być jednym z kluczy do rozwoju elektromobilności nad Wisłą. Nie oszukujmy się, elektryki tu i teraz znakomicie odnajdują się w miastach, gdzie ich kierowca może podpiąć się do domowego gniazdka.

Długa trasa? Wielu wciąż przeraża, ponieważ wymaga poważnego planowania, punktów jest mało, a po dotarciu na miejsce nie mamy pewności, czy się podładujemy. Im więcej stacji ładowania, tym mocniej będzie zmieniać się podejście polskich kierowców do samochodów elektrycznych.

Na MOP-ach mają być stawiane stacje, na których będą co najmniej dwa punkty ładowania. Każdy ma mieć minimum 50 kW mocy ładowania. To już coś. Zwłaszcza, że pewnie wielu z dzierżawców zdecyduje się na wyższą moc.

Gdzie powstaną nowe stacje i punkty ładowania?

GDDKiA skupia się na najważniejszych szlakach komunikacyjnych w kraju. Wymieniono A1, A2, A4, S3, S7, S8, a więc drogi szybkiego ruchu, którymi jeździ bardzo wielu kierowców. Prowadzą do kluczowych punktów na mapie Polski, a także biegną przy największych miastach kraju. To ważne.

W komunikacie czytamy o MOP-ach pierwszej kategorii. Miejsca Obsługi Podróżnych dzielone są na trzy. Pierwsza to kategoria podstawowa z parkingiem i toaletą. Kategoria II to już stacje benzynowe i punkty gastronomiczne, a III - pojawiają się m.in. hotele.

"Puls Biznesu" podaje, że w tym roku uruchomiono stacje ładowania pojazdów elektrycznych na MOP Kuny i MOP Leonia, na A2. To jednak nie koniec listy. Uruchomiono już 13 stacji na MOP-ach I kategorii:

  • 5 stacji na S8: Guzew Płn., Chojny, Dąbrowa Wlk. (woj. łódzkie), Jonas Płn., Jonas Płd. (woj. dolnośląskie),
  • 2 stacje na A2: Sobótka, Cichmiana (woj. wielkopolskie)
  • i 6 stacji na A4: Wierzbnik, Jankowice Wlk., Przysiecz (woj. opolskie), Proboszczowic
Więcej o: