Urządzenia wspierające szybkie i ultraszybkie ładowanie prądem stałym (DC) są przyszłością elektromobilności. Pozwalają na pełne ładowanie pojazdu w czasie kilkukrotnie krótszym niż za pomocą wolnych ładowarek prądu przemiennego AC (o mocy mniejszej lub równej 22 kW).
Siemens wraz z firmą stacjeladowania.com na śląskim odcinku autostrady A1, przy węźle Rybnik, uruchomił nową stację szybkiego ładowania dostępną w sieci publicznej (do 150 kW). Siemens SICHARGE-D to jednocześnie setna stacja operatora NOXO ENERGY. Dzięki współpracy z Elocity i właścicielami stacji Shell Bełk, udostępniono 4 stanowiska do ładowania aut elektrycznych, w tym wspomniane dwa ultraszybkie, z których jednocześnie mogą ładować się dwa samochody.
W ciągu kilku lat park osobowych samochodów z napędem elektrycznym w Polsce zwiększył się niemal ośmiokrotnie, podczas gdy sieć ogólnodostępnych stacji ładowania zaledwie trzykrotnie. Komisja Europejska szacuje, że do 2030 roku w całej UE potrzeba będzie co najmniej 3 milionów dodatkowych punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Polski rynek pojazdów elektrycznych rozrasta się coraz bardziej dynamicznie. Popularyzacja elektromobilności wymaga jednak znacznego przyspieszenia rozbudowy infrastruktury szybkiego ładowania, tak by docelowo przypominała ona obecną sieć stacji benzynowych
- wyjaśnia Maciej Zieliński, prezes zarządu Siemens Polska.
Każda nowa stacja zagęszcza sieć infrastruktury i przyczynia się do promocji elektromobilności w Polsce. Dla użytkowników samochodów elektrycznych przekłada się to na zwiększoną dostępność i przystępność ładowania. Ultraszybkie stacje pozwalają skrócić czas ładowania nawet do kilkunastu minut.
Od stycznia 2022 r. nowa jednostka biznesowa Siemens Smart Infrastructure E-Mobility rozwija usługi w sektorze ładowania pojazdów elektrycznych - zarówno dla odbiorcy publicznego, prywatnego, jak i zajezdni flotowych. Do końca 2023 r. firma planuje dostarczyć na polski rynek sto stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania.