Od słów do czynów. Subaru pokazało swojego pierwszego elektrycznego SUV-a

Subaru kilka miesięcy temu zapowiedziało debiut swojego pierwszego elektrycznego SUV-a. Popularność japońskiej marki w Europie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, ale pierwszy elektryk w gamie ma być drogą do serca kierowców na Starym Kontynencie.

Więcej nowości motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Subaru Solterrra, bo o ten model chodzi, to elektryczny SUV opracowany wspólnie z Toyotą. To przeprojektowany model bZ4X, o którym więcej pisaliśmy tutaj:

To zatem kolejna kooperacja na miarę Toyoty GT86 i Subaru BRZ. W przypadku Solterry zmieniono jednak nie tylko znaczki. Mamy nieco inny front, a kształt reflektorów mocno nawiązuje do innych modeli z gamy Subaru. Wymiary są identyczne jak w przypadku Toyoty bZ4X - 4690 mm długości, 1860 mm szerokości i 1650 mm wysokości, a auto waży 2020 kg.

Nazwa Solterra powstała z połączenia słów "sol" i "terra", łacińskich słów oznaczających odpowiednio "słońce" i "ziemię". Subaru nadało tę nazwę pojazdowi elektrycznemu aby docenić naturę i dalej rozwijać formę współistnienia z nią. Mimo nowoczesnego charakteru model ma mieć typową dla Subaru możliwość poruszania się w dowolnym terenie.

Subaru Solterra 2022Subaru Solterra 2022 Subaru

Tylko napęd na cztery koła

O ile Toyota bZ4X występuje zarówno w wersji przednionapędowej i z napędem na cztery koła, Subaru postawiło tylko na to drugie rozwiązanie. Konstrukcja z dwoma silnikami elektrycznymi zapewni 218 KM mocy systemowej. Układ napędowy został podrasowany pakietem ustawień Subaru X-Mode, czyli trybów jazdy na różne nawierzchnie.

Subaru Solterra będzie dostępne z akumulatorem o pojemności 71,4 kWh (nie ma jednak informacji czy to wartość brutto czy netto), który ma przełożyć się na zasięg do 460 kilometrów na jednym ładowaniu. Maksymalna moc ładowania jaką przewidział producent to 150 kW, czyli naładowanie do 80 proc. powinno zająć około 30 minut.

Subaru Solterra 2022Subaru Solterra 2022 Subaru

Czy dojedzie do Europy?

Póki co Subaru pochwaliło się Solterrą na rynek japoński, a lada moment poznamy też specyfikację przeznaczoną dla rynku amerykańskiego. Auta mają trafić do sprzedaży w połowie przyszłego roku, wtedy poznamy również ceny.

Póki co nikt nie potwierdził informacji, czy model ten dotrze do Europy, ale mamy wszelkie podstawy by podejrzewać jego obecność na Starym Kontynencie. Elektryki (a zwłaszcza SUV-y) rozwijają się w Europie w zawrotnym tempie, więc grzechem byłoby nie wykorzystać pierwszego elektrycznego modelu w gamie do powrotu na europejskie drogi.

Subaru Solterra 2022Subaru Solterra 2022 Subaru

Subaru Solterra 2022Subaru Solterra 2022 Subaru

Więcej o:
Copyright © Agora SA