• Link został skopiowany

Wybrano platformę dla Izery. "Duży, globalny gracz, który produkuje dobre samochody". O jaką firmę chodzi?

Polski rząd nadal śni sen o potędze polskiego samochodu elektrycznego. Prezes ElectroMobility Poland powiedział, że wybrano już koncern, który dostarczy polskiej fabryce platformę do produkcji Izery. Czy potwierdzą się plotki o współpracy z Toyotą?
Polski samochód elektryczny Izera
fot. ElectroMobility Poland/prdx

Prezes ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba, powiedział na antenie radia Tok FM:

Wybraliśmy platformę, na której ten samochód zostanie zbudowany.

Pytany o szczegóły nie zdradził o jakiego producenta chodzi. Powiedział jednak, że rozmowy prowadzone są z "dużym globalnym graczem", co do którego nie ma wątpliwości, że "produkuje dobre samochody". Negocjacje dotyczące zakupu platformy ruszą, gdy spółka otrzyma fundusze od Skarbu Państwa. Prezes zapowiedział jednak, że Izera wejdzie do produkcji pod koniec 2024 roku.

Prezentacja polskiego samochodu elektrycznego marki Izera
Prezentacja polskiego samochodu elektrycznego marki Izera Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Toyota zbuduje Izerę?

Nie tak dawno pisaliśmy o wycieku maili, które minister Michał Dworczyk miał pisać do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Krzysztofa Michalskiego, zastępcy dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów. Wynikało z nich, że nie w Jaworznie, jak pierwotnie zakładano, a w okolicach Wałbrzycha, miałaby stanąć fabryka Toyoty, w której powstawałyby elektryczne modele tej marki. Na tej samej płycie podłogowej, na równoległej linii, miałaby być produkowana Izera. Z maili wynika, że minister Dworczyk oraz wspomniany Krzysztof Michalski spotkali się już w tej sprawie z polskimi przedstawicielami Toyoty.

O szczegółach korespondencji ministra z premierem pisaliśmy więcej w tym artykule:

Prezentacja polskiego samochodu elektrycznego marki Izera
Prezentacja polskiego samochodu elektrycznego marki Izera Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl

Izera będzie należeć do Skarbu Państwa

Warto tu też przypomnieć, że spółka ElectroMobility Poland odpowiedzialna za budowę Izery, podpisała ze Skarbem Państwa umowę inwestycyjną. Na mocy umowy państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 mln zł. Podpisanie umowy i dokapitalizowanie ElectroMobility Poland umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Nowe akcje wyemitowane zostaną w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup zostanie w całości pokryty ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej.

Więcej o: