Dofinansowanie samochodów elektrycznych. Co, na co, ile i dla kogo? Rodziny kupią elektryka nawet za milion

W lipcu ruszył nabór do dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego. Dotacje kierowane są do osób fizycznych, czyl itakich, które nie prowadzą swojej firmy. O ile taniej można kupić elektryka?

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Dostępnych jest coraz więcej stacji szybkiego ładowania, a producenci dwoją się i troją, żeby zapewnić jak najlepszy zasięg i jak najszybszy czas ładowania. Rozwój elektromobilności siłą rzeczy przekłada się więc na większy popyt na samochody z takim źródłem zasilania. Dlatego rząd przygotował kolejną odsłonę programu, który dofinansuje osobom fizycznym zakup samochodu z napędem elektrycznym.

Zobacz wideo Wideowywiad z Tomkiem Kucharem, kierowcą rajdowym. Czy samochody elektryczne to przyszłość sportowej motoryzacji?

Mój elektryk 2021

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłosiło, że wystartował już pierwszy nabór wniosków w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Mój elektryk". O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, zatem z zastrzyku gotówki skorzystają nie firmy, a osoby prywatne. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w drugim etapie programu. Z kolei w trzecim etapie będą mogły wziąć udział banki, które za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuować dopłaty do leasingu.

To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem samochodu elektrycznego. Zwłaszcza, że większość klientów indywidualnych i przedsiębiorców wciąż wstrzymywała się z decyzją o zakupie elektryka, czekając na możliwość dofinansowania

– mówi Marcin Korzeniewski z firmy Autoplac.

Stacja ładowania IonityStacja ładowania Ionity fot. Ionity/Gudrun Muschalla

Jaka jest kwota dofinansowania?

Osoby fizyczne będą mogły liczyć na dofinansowanie do zakupu całkowicie elektrycznych aut osobowych, czyli BEV (battery electric vehicle) kategorii M1. Maksymalną kwotą dofinansowania będzie 18 750 zł. Wyjątek będą stanowić posiadacze Karty Dużej Rodziny (rodzice z minimum trójką dzieci). Dotacja w ich przypadku będzie wynosić maksymalnie 27 000 zł.

Ile może kosztować samochód objęty dofinansowaniem?

W podstawowym wariancie dofinansowanie dotyczy samochodów, których cena nie przekracza 225 tys. zł. Jednak dla posiadaczy "dużych rodzin" limit został zniesiony całkowicie. Oznacza to, że duże rodziny będą mogły ubiegać się o dofinansowanie nawet bardzo drogich samochodów elektrycznych z segmentu premium.

Dofinansowanie dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych BEV o wartości maksymalnej 225 tys. zł. Poziom dofinansowania będzie zależny od kategorii pojazdu oraz jego średniorocznego przebiegu. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie dla więcej niż jednego pojazdu.

Kwota dofinansowania, którą proponuje program, to 27 tys. zł dla pojazdów kat. M1 (pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy), ze średniorocznych przebiegiem powyżej 15 tys. km. Mniejszy przebieg umożliwi dopłatę 18,75 tys. zł. W kategorii L1e-L7e (głównie motocykle i trójkołowce) będzie można uzyskać wsparcie o wysokości 4 tys. zł.

Zainteresowani zakupem samochodów dostawczych (kat. N1) lub pojazdów kat. M2 i M3 (busy i autobusy, które mają więcej niż osiem miejsc siedzących) będą mogli liczyć na dofinansowanie w kwocie 70 tys. zł, jednak auta muszą mieć deklarowany średni przebieg roczny powyżej 20 tys. km. Mniejszy przebieg uprawnia do otrzymania dopłaty do 50 tys. zł.

Mercedes EQC na stacji ładowania 100 kWMercedes EQC na stacji ładowania 100 kW fot. ŁK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.