Subaru idzie z duchem czasu - wprowadza elektrycznego SUV-a

Choć popularność Subaru w Europie w ostatnich latach nieco spadła, pojawił się pomysł, który ma przywrócić japońskiej marce dawną świetność. Subaru właśnie zapowiedziało debiut elektrycznego SUV-a o nazwie Solterra. Auto będzie opracowane wspólnie z Toyotą.

Elektryczne SUV-y to coś, w co aktualnie inwestuje większość producentów samochodów. Z dwóch powodów. SUV i crossover to bez wątpienia najpopularniejsze typy nadwozia w ostatnich latach. Druga kwestia to modna (i w wielu przypadkach konieczna) elektryfikacja gam modelowych. Czemu konieczna? Częściowo przez dbałość o środowisko, ale także przez coraz mocniej wyśrubowane normy emisji spalin. A że emisja danej marki liczona jako średnia ze wszystkich modeli, wystarczy mieć w gamie jednego elektryka, by obniżyć wartości dla wszystkich pojazdów.

Zobacz wideo Toyota Highlander to największy SUV europejskim portfolio

Idąc z duchem czasu Subaru postanowiło dołożyć swoją cegiełkę do elektryfikacji motoryzacji. Marka zapowiedziała model Solterra - pierwszego elektrycznego SUV-a, którego napęd będzie opracowany wspólnie z Toyota Motor Corporation. Solterra powstanie na globalnej platformie e-Subaru (e-Subaru Global Platform) przeznaczonej dla pojazdów o napędzie w pełni elektrycznym.

Płyta podłogowa również będzie opracowywana wspólnie z Toyotą. Prawdopodobnie model ten znajdzie odzwierciedlenie w gamie Toyoty - tak jak było z Toyotą GT86 i Subaru BRZ. Bliźniakiem Solterry może być debiutująca kilka tygodni temu Toyota bZ4X Concept. Więcej o tym modelu pisaliśmy tutaj:

Toyota bZ4X ConceptPierwszy elektryczny crossover Toyoty. Firma przeprosiła się z elektrykami

Elektrycznie i terenowo

Nazwa Solterra powstała z połączenia słów "sol" i "terra", łacińskich słów oznaczających odpowiednio "słońce" i "ziemię". Subaru nadało tę nazwę pojazdowi elektrycznemu aby docenić naturę i dalej rozwijać formę współistnienia z nią. Mimo nowoczesnego charakteru model ma mieć typową dla Subaru możliwość poruszania się w dowolnym terenie.

Solterra trafi do sprzedaży na rynkach w Japonii, USA, Kanadzie, Europie i Chinach do połowy 2022 r.

Subaru Impreza 22B STi z 1998 rokuKtoś kupił Subaru z 1998 roku za ponad 300 tys. dol. To musi być prawdziwy fan

Subaru Outback 2021Subaru Outback wreszcie dojechał do Europy. Ale tylko w jednej wersji

Subaru SolterraSubaru Solterra Subaru

Więcej o: