Mój Prąd 3.0. Dopłaty ruszą w lipcu. Właściciele aut elektrycznych trzymają kciuki

Od lipca ruszy nabór wniosków o dopłaty do domowych instalacji fotowoltaicznych. Nieoficjalnie mówi się, że trzecia edycja programu Mój Prąd obejmie m.in. dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Dotychczas z programu Mój Prąd skorzystało 150 tys. gospodarstw domowych. Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w ramach drugiej edycji programu, będą mogli to zrobić od lipca tego roku, kiedy wystartuje program Mój Prąd 3.0. Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków.

Będzie on finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r. – będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przedział mocy instalacji 2-10 kW w trzeciej edycji programu będzie utrzymany

- czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mój Prąd 3.0 nie tylko na fotowoltaikę?

Kluczowym celem nowej odsłony programu Mój Prąd pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Osoby te będą mogły skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.

Zobacz wideo Nawet 90 tys. zł dopłaty do auta na wodór. Właśnie ruszył nowy program

Ten zapis jest najistotniejszy z punktu widzenia właścicieli samochodów elektrycznych, bo daje nadzieję rozszerzenia programu dofinansowania o punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Trwają jeszcze prace koncepcyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o następujące elementy: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu

- czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Więcej o: