Tryb jazdy B to D, ale trochę inne. O co chodzi w skrzyni biegów elektryków i hybryd?

Skrzynia biegów w samochodach z automatem jest dość prosta w obsłudze z punktu widzenia kierowcy. Jednak w autach elektrycznych i hybrydowych może pojawić się dodatkowy tryb oznaczony literą B. On także służy do jazdy do przodu, ale korzystamy z niego w określonych okolicznościach.
Zobacz wideo

Samochody elektryczne i hybrydowe są wyposażone w automatyczne lub bezstopniowe przekładnie. Z punktu widzenia kierowcy nie ma między nimi większych różnic - w kabinie mamy dwa pedały (gazu i hamulca), a lewarek od skrzyni biegów możemy ustawić w jednej z czterech pozycji:

  • P - postój (ang. parking),
  • N - luz (ang. neutral),
  • R - bieg wsteczny (ang. reverse),
  • D - jazda do przodu (ang. drive).

We wspomnianych hybrydach i elektrykach często obok D mamy także tryb B. Na nim także samochód porusza się do przodu, ale kierowca może go wykorzystać w bardzo użyteczny sposób.

Jak korzystać z trybu B w samochodzie hybrydowym lub elektrycznym?

Tryb B w samochodach elektrycznych i hybrydowych oznacza hamowanie silnikiem, czyli "darmowe" ładowanie akumulatorów. Jeśli dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym pali się czerwone światło, to zamiast hamować w ostatniej chwili, można wcześniej wrzucić tryb B i pozwolić silnikowi wytracić prędkość samochodu przy jednoczesnym ładowaniu akumulatorów. To samo dotyczy zbyt szybkiego zjazdu ze wzniesienia - zamiast wciskać hamulec, przełączamy lewarek skrzyni biegów na tryb B i pozwalamy, by elektronika zrobiła to za nas. W ten sposób nie tylko oszczędzamy układ hamulcowy, lecz także odzyskujemy energię, która w przeciwnym razie by się zmarnowała.

Większość współczesnych układów hybrydowych i elektrycznych to zaawansowane technologie, które rekuperują energię przy każdej możliwej okazji. Akumulatory będą się więc doładowywać nawet podczas hamowania czy toczenia się bez gazu. Tryb B umożliwia dużo bardziej efektywny odzysk energii, a dodatkowo oszczędza układ hamulcowy.

Skrzynia biegów, Toyota PriusSkrzynia biegów, Toyota Prius Toyota

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.