Dacia Spring Electric oficjalnie. Będzie najtańszym elektrykiem w Europie

Sam producent opisuje Dacię Spring Electric jako "najtańszy samochód elektryczny w Europie". Tych słów jest pewny, ale konkretnej ceny jeszcze nie podano. Nie pokazano też wersji dla klientów indywidualnych. A co już wiemy o nowej Dacii?

Dacia Spring Electric ma się pojawić na europejskich drogach na początku 2021 r. Na początku będzie dostępna w dwóch wersjach. Pierwszą będzie osobowa odmiana przeznaczona dla firm carsharingowych. Drugą - malutki dostawczak z bagażnikiem o pojemności 800 l i ładownością 325 kg. Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie zadebiutuje wersja dla klientów indywidualnych. Najczęściej mówi się mało konkretnie o "jesieni 2021". Niestety, nie możemy się jeszcze z wami podzielić ceną elektrycznej Dacii. Na razie trzeba zaufać producentowi, że będzie to "najtańszy elektryk w Europie".

Znacznie więcej wiemy za to o technicznej stronie modelu. Będzie to naprawdę mały samochód. Dacia Spring Electric mierzy 3734 mm długości, 1770 mm szerokości, 1516 mm wysokości, a rozstaw osi to 2423 mm. Dla porównania najpopularniejsze miejskie samochody (Yaris, Polo, 208 czy Clio) mierzą około 4 metrów długości. Mówimy więc o prawdziwym maluchu, któremu blisko do segmentu A. Dacia chwali się jednak, że udało się jej zaprojektować przestronny samochód. Bagażnik ma pomieścić od 300 do 600 l (przy złożonej kanapie), a na pokładzie wygospodarowano pojemne schowki.

Dacia Spring ElectricDacia Spring Electric fot. Dacia

Do takiego autka nie potrzeba potężnego silnika, dlatego Spring Electric otrzymał elektryczny motor o mocy 45 KM i 125 Nm maksymalnego momentu. Przyspieszenia nie podano (ani do 60, ani do 100 km/h), ale wiemy, że prędkość maksymalna wynosi 125 km/h. Akumulator ma 26,8 kWh i zapewni 225 km zasięgu, co zmierzono oczywiście zgodnie z normą WLTP. W ruchu miejskim Spring Electric ma przejechać do 295 km.

Ładowanie? Ze zwykłego domowego gniazdka od 0 do 100 proc. naładujemy elektryczną Dacię w 14 godzin. Korzystając z Wallboxa 7.4 kW skrócimy ten czas do pięciu godzin. W sytuacjach awaryjnych zawsze można podjechać do szybkiej ładowarki. Spring Electric ma obsługiwać szybkie ładowanie 30 kW, co pozwoli na uzyskanie 80 proc. w niecałą godzinę.

Ze względu na niską cenę bazowe Dacie Spring będą bardzo ubogo wyposażone:

Dacia Spring ElectricDacia Spring Electric fot. Dacia

Nie zabraknie jednak wielu opcji, które pozwolą znacznie unowocześnić małego elektryka.

Dacia Spring ElectricDacia Spring Electric fot. Dacia

Czekamy na kolejne informacje. Do Dacii Spring z pewnością jeszcze wrócimy, kiedy producent poda szczegóły regularnej oferty dla klientów indywidualnych. Wtedy znacznie dokładniej przyjrzymy się oferowanemu wyposażeniu i dostępnym systemom. Dacia Spring Electric zapowiadana jest jako model, który zelektryfikuje ulice Europy. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy mu się uda.

Na razie zapraszamy do naszej galerii i pierwszego filmu z Dacią Spring:

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.