Nissan zmienia logo i wjeżdża w nową erę. Elektrycznym crossoverem Ariya

Nissan to kolejny z wielkich producentów, który w ostatnim czasie zmienił swoje logo. To symboliczny krok w nową erę. Zwiastunem zmian jest długo zapowiadany crossover coupe o imieniu Ariya. Oczywiście w pełni elektryczny.

Nowe logo Nissana

Najpierw Volkswagen, potem BMW, a teraz Nissan - giganci branży zmieniają swoje logotypy, dostosowując je do nowych czasów i mówiąc przy okazji o zupełnie nowej erze. - Nowa „wizytówka” Nissana zachowuje esencję marki, a jednocześnie odzwierciedla znaczące zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie przez ostatnie dwie dekady. To nowe wyobrażenie kultowego logo Nissana na miarę nowego rozdziału w historii firmy - czytamy w oficjalnej informacji prasowej o nowym logotypie.

Zgodnie z obowiązującym trendami, nowe logo Nissana jest dwuwymiarowe, proste i bardzo przejrzyste. Producent podkreśla, że efekt modyfikacji to przejście od przemysłowej estetyki z ostrymi krawędziami do bardziej finezyjnej i przyjaznej formy lepiej prezentującej się w mediach cyfrowych. Nissan nie jest już tylko producentem tradycyjnych pojazdów, ale także dostawcą mobilności i innych usług. Tak prezentuje się nowy logotyp:

Nissan nowe logoNissan nowe logo fot. Nissan

Nissan nowe logoNissan nowe logo fot. Nissan

Nissan Ariya - elektryczny crossover nowej ery

Nissan Ariya to elektryczny crossover coupe, który ma wprowadzić japońską markę w nową erę. Mogliście widzieć go już kilkukrotnie, ale zawsze pod postacią konceptów. Teraz pokazano w pełni produkcyjną wersję. Crossover będzie balansował na granicy segmentu C i klasy średniej - jest wyraźnie dłuższy od bestsellerowego Qashqaia, ale mniejszy od X-Traila. Mierzy 4595 mm długości, 1850 mm szerokości, 1660 mm wysokości, a rozstaw osi to imponujące 2775 mm. Bagażnik, w zależności od wersji, pomieści od 415 do 468 l. Auto zostało zbudowane na platformie CMF-EV sojuszu Nissan-Renault-Mitsubishi.

Ważnym punktem nowego modelu jest odważna i nowoczesna stylistyka. - Nissan Ariya to naprawdę piękny i niezwykły samochód - powiedział o crossoverze Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny marki. Trzeba przyznać, że auto prezentuje się bardzo ciekawie. Zapraszamy do naszej galerii.

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Kilka wersji do wyboru

Do Europy przyjedzie pięć wersji crossovera. Ariya 63 kWh z napędem na jedną oś jest kierowana do mieszkańców miast i przedmieść, którzy chcą dojeżdżać do pracy samochodem. Ariya 87 kWh z napędem na jedną oś ma wzmocniony silnik i zwiększony zasięg, więc sprawdzi się na dłuższych trasach. Zasięg, zmierzony zgodnie z WLTP, to odpowiednio 360 lub 500 km, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h 7,5 i 7,6 sekundy. Moc silnika elektrycznego Nissana Ariya z napędem na przód to 160 kW lub 178 kW. Niezależnie od wersji moment obrotowy to 300 Nm.

Ariya e-4ORCE 63 kWh z napędem na wszystkie koła ma zaoferować lepsze osiągi (5,9 sekundy do setki) przy praktycznie takim samym zasięgu (340 km). Dwa silniki elektryczne dostarczają tu już 205 kW mocy i 560 Nm maksymalnego momentu. Ariya e-4ORCE 87 kWh może się pochwalić jeszcze lepszymi liczbami: 225 kW, 600 Nm, 5,7 s i 460 km zasięgu.

Ariya e-4ORCE 87 kWh Performance to wersja flagowa o zwiększonej mocy, wyróżniająca się najlepszymi osiągami i najbogatszym wyposażeniem z zakresu technologii. Ma aż 290 kW mocy, do 100 km/h rozpędza si w 5,1 sekundy i przejdzie do 400 km na jednym ładowaniu.

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

e-4ORCE, czyli co?

Wyższe wersje Nissana Ariya mogą być wyposażone w dwa silniki elektryczne i napęd na wszystkie koła. e-4ORCE to system sterowania takim napędem. Producent tłumaczy, że zarządzając przekazaniem mocy oraz charakterystyką hamowania pod kątem maksymalnej płynności i stabilności jazdy, e-4ORCE zwiększa poczucie pewności za kierownicą. Samochód precyzyjnie utrzymuje zadany tor jazdy na różnych nawierzchniach, a kierowca nie musi zmieniać swojego stylu ani sposobu prowadzenia pojazdu. Dzięki precyzji sterowania silnikami oraz hamowaniem reakcje samochodu ściśle odpowiadają oczekiwaniom kierowcy na przykład przy pokonywaniu zakrętów na zaśnieżonej drodze.

Inżynierowie dopracowali działania systemu e-4ORCE oraz dwóch silników elektrycznych pod kątem zapewnienia komfortu jazdy. Przechyły nadwozia przy ruszaniu i hamowaniu ograniczono do minimum, uzupełniając typowy dla współczesnych samochodów elektrycznych i hybrydowych układ hamowania regeneracyjnego na przedniej osi o analogiczny układ dla tylnych kół.

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Wnętrze nowego Nissana Ariya

W kabinie króluje minimalizm i nowoczesność. Dwa ekrany mają po 12,3 cala, a kierowca ma przed oczami zaawansowany wyświetlacz head-up. Nissan otrzymał także inteligentnego asystenta głosowego, który będzie reagował na hasło "Hey Nissan" lub "Hello Nissan". Ariya jest również pierwszym modelem Nissana, w którym oprogramowanie sprzętowe jest aktualizowane zdalnie, drogą radiową. Technologia Remote Software Upgrade umożliwia aktualizację oprogramowania zainstalowanego w pojeździe, w tym oprogramowania systemu multimedialnego, układów elektrycznych i elektronicznych, układów sterujących charakterystyką zawieszenia, klimatyzacji oraz innych ustawień samochodu elektrycznego. 

Warto jeszcze wspomnieć, że Nissan Ariya będzie wyposażony w cały zestaw nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Na czele z udoskonaloną wersją systemu ProPILOT. System ten, stanowiący standardowe wyposażenie Nissana LEAF drugiej generacji (w zależności od wersji), pomaga utrzymać pojazd pośrodku wybranego pasa ruchu, ruszać i zatrzymywać się w czasie jazdy w korku na autostradzie oraz kontrolować zadaną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu.

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Nissan AriyaNissan Ariya fot. Nissan

Nissan Ariya - europejska premiera i film

Nissan Ariya na pewno trafi na europejski rynek. Niedługo poznamy szczegóły premiery modelu w naszej części świata oraz orientacyjne ceny. Na koniec mamy dla was pierwszym film z produkcyjną wersją crossovera w roli głównej.

Zobacz wideo Nissan Ariya na pierwszym filmie
Więcej o: