Tesla 3 wjechała w przewróconą ciężarówkę. Autopilot nie zahamował

Samochody Tesla są wyposażone w zaawansowaną funkcję jazdy autonomicznej, ale wbrew nazwie Autopilot, jeszcze nie jest w stanie zastąpić kierowcy. Przekonał się o tym pewien właściciel Tesli 3 z Tajwanu. Jego samochód wjechał w przewróconą na autostradzie ciężarówkę.

Za kierownicą modelu 3 amerykańskiej marki Tesla siedział 53-letni mieszkaniec wyspy Tajwan, a kolizja zdarzyła się wczesnym rankiem 1 czerwca. Według informacji uzyskanych przez policję drogową, samochód przed wypadkiem miał uruchomioną funkcję Autopilot i poruszał się z prędkością 110 km/h. Kiedy kierowca zobaczył przeszkodę, zaczął samodzielnie hamować, ale zrobił to zdecydowanie zbyt późno.

Autopilot "zapomniał" zahamować

Tesla lubi stwarzać wrażenie, że jej samochody marki są zdolne do samodzielnej jazdy, ale jednocześnie podkreśla, że kierowca musi przez cały czas pozostać czujny i kontrolować sytuację na drodze. Poza tym jazda autonomiczna nie jest dozwolona przez przepisy w żadnym kraju.

Nie zmienia to faktu, że Autopilot powinien zauważyć wielką ciężarówkę przewróconą na pasie ruchu bezpośrednio przed jadącym samochodem. Poza tym powinien wykryć kierowcę, który stał przy krawędzi jezdni za ciężarowym samochodem. Tymczasem nie zarejestrował ani jednego, ani drugiego. Gdyby prowadzący model 3 pan Huang nie zahamował w ostatniej chwili, Tesla uderzyłaby w ciężarówkę z pełną prędkością.

Czy wyposażenie w lidar może pomóc?

Cała sytuacja została uwieczniona przez kamery przemysłowe umieszczone przy autostradzie National Highway 1 - jednej z głównych dróg szybkiego ruchu na Tawianie. Zdarzenie rodzi wiele pytań. Dlaczego Autopilot nie zauważył dużego obiektu bezpośrednio przed samochodem, ani człowieka stojącego w niebezpiecznym miejscu? Czy sytuacja wydarzyłaby się, gdyby oprócz kamer, Tesla była wyposażona w lidar - laserowy radar?

Portal Taiwan English News na podstawie informacji uzyskanych od policji drogowej powiadomił, że kierowca Tesli 3 wyszedł z wypadku bez szwanku i odmówił udania się do szpitala na kontrolę stanu zdrowia.

 
Więcej o: