Bił rekord prędkości na monocyklu. Panowanie stracił w sekundę [WIDEO]

Być może monocykle mają przyszłość w transporcie miejskim, ale bywają niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli ktoś podnosi ich moc i sprawdza osiągi w tunelu. Przekonał się o tym pewien nowojorczyk.

Monocykle są całkiem wygodnym środkiem transportu w zatłoczonym mieście i na nieduże odległości. Problem pojawia się, gdy jedyne koło wpada w rezonans, bo wtedy trudno je ustabilizować. To co jest nieprzyjemne przy prędkości 15 km/h, staje się bardzo niebezpieczne przy 64 km/h.

Nowojorczyk bił rekord prędkości w tunelu pod Manhattanem

Przekonał się o tym mieszkaniec Nowego Jorku, który testował stuningowane urządzenie Gotway Monster w tunelu pod 1. Aleją na Manhattanie. Prędkość została oceniona zgrubnie z powodu braku sprzętu pomiarowego, ale na pewno przekraczała 60 km/h. Na szczęście upadek nie miał poważnych konsekwencji. Dzięki ochraniaczom i szczęściu skończyło się na niegroźnych obtarciach.

Nie wiadomo, czy użytkownik monocykla był świadomy ryzyka, ale znacząco je podniósł na własne życzenie. Po pierwsze zwiększył moc silnika i prędkość maksymalną, co w wielu krajach nie jest dozwolone.

Może też być przyczyną wypadku, bo po przekroczeniu maksymalnego poziomu poboru mocy przez silnik, akumulator mógł chwilowo odciąć zasilanie. Właściciel monocykla twierdzi, że powodem przerwy pracy silnika, która spowodowała kraksę była niepożądana oscylacja koła.

Po drugie zdecydował się przekroczyć prędkość 60 km/h w tunelu przeznaczonym do ruchu samochodowego.

 

Prawo nie określa precyzyjnie zasad korzystania z  monocykli

Prawo nie nadąża za nowoczesnymi środkami transportu i nie określa precyzyjnie zasad korzystania z monocykli. W dodatku ich konstrukcja wymyka się wszelkiej klasyfikacji. Konstrukcyjnie mają sporo wspólnego z rowerami, ale niewielkie rozmiary i ograniczona stabilność sprawiają, że w większości krajów ich użytkownicy są klasyfikowani jak piesi.

W związku z tym nie wolno im poruszać się po ulicach, a na chodnikach powinni zachować ostrożność i umiarkowaną prędkość, podobnie jak osoby używające hulajnóg, deskorolek i łyżworolek. Stan prawny i podejście stróżów prawa jest podobne w Polsce i w Nowym Jorku.

Ten monocylista złamał przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku, ale tym razem wyszedł z upadku bez szwanku - nie zrobił krzywdy sobie, ani żadnej postronnej osobie.

Komentarze (38)
Nowojorski monocyklista zalicza upadek w tunelu przy prędkości 64 km/h
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: bcde

  Oceniono 60 razy 58

  "Konstrukcyjnie mają sporo wspólnego z rowerami"

  Oczywiście - od razu rzuca się w oczy kierownica, siodełko, korba, łańcuch, manetki hamulców i przerzutek. Podobieństwo konstrukcji jest uderzające.

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 30 razy 28

  "Panowanie stracił w sekundę". Zazwyczaj odbywa się to na przestrzeni godzin...czasem nawet całych dni!

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 18 razy 18

  Wczoraj pisali, że w Polsce też mamy podobnego сhuја. Nazywa się Ріźdzіa czy Pusia czy jakoś podobnie, Nagrywał filmik, jak to dostał łomot od rolnika za niszczenie rolniczej własności.
  Dla mnie może się rozріеrdzielić, tak jeden jak i drugi.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 25 razy 11

  to jeden z pierwszych gazecianych tekstów, który ukazał się po waszej wczorajszej deklaracji - "...a także podawać tylko sprawdzone, najważniejsze i najnowsze wiadomości. Świadomie nie epatujemy "czerwonymi paskami", piszemy bez szukania taniej, opartej na negatywnych emocjach, sensacji..."

  nie wytrzymaliście w swoim postanowieniu nawet do końca szabasu???

 • Gość: Oszolom

  Oceniono 33 razy 9

  "Prędkość została oceniona zgrubnie" na litosc boska kto pisze te teksty? Analfabeci?

 • bratjolki

  Oceniono 7 razy 1

  No i ch... z nim.
  Wojna sie skonczyła 75 lat temu.
  Swietujmy szanse na zycie poza Niemieckimi obozami koncentracyjnymi .
  Gadżeciaż z NYC moze poczekać.
  Ach przepraszam.
  To Amerykanin. Nie może poczekać.

 • krzy-czy

  Oceniono 3 razy 1

  ...oscylacja koła....
  ale fajnie się wypendrolił.

 • sieradz2

  0

  A gdzie kibice w maseczkach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX