Elektryczny Fiat 126e. Czy nowy model o stylizacji retro miałby sens?

Wprawdzie koncern Fiat Chrysler Automobiles na razie nie ma takich planów, ale wizja następcy modelu 126 wyprodukowanego przez Fiata jest realna. Małe samochody elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów.

Fiat w 2020 r. rozpocznie sprzedaż modelu 500 "na prąd", lecz w gamie samochodów włoskiego producenta jest miejsce na jeszcze mniejszy samochód. Grafik portalu Motor1.com puścił wodze fantazji, a jego wizja może mieć większy sens, niż się początkowo wydaje. Pomysł na stylizację nowego auta naszym zdaniem jest wyjątkowo udany.

Fiat 500 w aktualnie oferowanej wersji jest wielkim hitem sprzedaży. Tendencja do przywoływania klasyków sprzed lat i stylizacji retro nowych samochodów spotyka się z dobrym przyjęciem na rynku. Pod warunkiem że jest umiejętnie realizowana, a Fiat ma w tym duże doświadczenie.

Również samochody elektryczne staną się coraz popularniejsze. Gdy połączyć te dwa trendy, elektryczny Fiat 126 wydaje się całkiem niezłym pomysłem. Na salonie samochodowym w Genewie w 2019 r. włoska firma nawet zaprezentowała wizję elektrycznego samochodu miejskiego nazwaną Fiat Centoventi. Mówi się, że podobnie będzie wyglądał następca modelu Panda, ale dlaczego nie miałby nazywać się 126e? Nawiasem mówiąc w 2025 r. marka skończy właśnie 126 lat. Przypadek?

Wizja Fiata 126e jest wyjątkowo atrakcyjna

Fiat 126e mógłby odnieść sukces, zwłaszcza gdyby wyglądał podobnie do wizji portalu Motor1.com i był atrakcyjnie wyceniony. W takiej sytuacji nawet parametry techniczne schodzą na drugi plan, a klienci przy podejmowaniu decyzji o zakupie kierują się pozytywnymi emocjami i przywiązaniem do marki. Fiat 126 byłby znakomitą inspiracją dla takiego produktu, bo wywołuje wiele uczuć, nie tylko wśród Polaków.

Nowy model mógłby powstać tej samej platformie mini co Fiat 500e. Być jego wersją z krótszym nadwoziem, mniejszym zasięgiem i karoserią zaprojektowaną na wzór "malucha". Produkcją zająłby się zakład FCA w Tychach, który kiedyś był największą fabryką koncernu w Europie i ma duże doświadczenie w wytwarzaniu małych samochodów. Wciąż produkuje inne modele skonstruowane na tej samej platformie: Fiata 500 i Abarth 500 oraz Lancię Ypsilon.

Wprawdzie są polskie firmy, które już snują marzenia na temat nowych wcieleń Fiata 126p, również w wersji elektrycznej, ale realizacja tych planów jest mało realna. Natomiast jeśli zdecyduje się na to koncern FCA, taki samochód rzeczywiście trafi do produkcji seryjnej.

A czy wy kupilibyście elektrycznego Fiata 126e?

Czy elektryczny Fiat 126e byłby rynkowym hitem?
Więcej o:
Komentarze (42)
Czy Fiat wyprodukuje elektryczny miejski samochód o nazwie 126e?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Osa

  Oceniono 49 razy 37

  Wraca komuna to i kaszlak musi wrocic, jeszcze tylko czekac az konus z Zoliborza zdechnie i bedzie mala stabilizacja...

 • liczbynieklamia

  Oceniono 29 razy 23

  Większość Fiatów 126 trafiło na rynek polski, reszta była rozproszona po świecie. Jeśli więc liczyć na sentyment, to tylko w Polsce. Tylko w Polsce nie kupuje się dziś wielu malutkich samochodów. A już w ogóle nie kupuje się malutkich, drogich samochodów. Poza tym sentyment ten jest dość umiarkowany, bo ludzie z ulgą przesiedli się z Malucha na normalne samochody i jakoś nie mają zamiaru wracać, co doskonale widać po cenach używanych Maluchów, które po chwilowej górce spadły ostro w dół i dziś każdy, kto zdążył zapomnieć jakie to było padło, ma okazję już za niecałe dwa tysiące złotych kupić jeżdżącego, przypomnieć sobie i czym prędzej sprzedać.

 • tdzik

  Oceniono 22 razy 20

  pamiętajcie, że konkurujecie z paskiem 1,9 TDI za 6 koła i przebiegiem 185 tyś. km w automacie

 • 0apud0

  Oceniono 19 razy 15

  "Czy Fiat wyprodukuje elektryczny miejski samochód o nazwie 126e?"
  "koncern Fiat Chrysler Automobiles na razie nie ma takich planów"

  Słaby clickbait 2/10, można się rozejść.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 14 razy 14

  Jakie opcje kupna?
  Na talony w Polmozbycie, na giełdzie, czy w systemie argentyńskim?

 • avensis77

  Oceniono 11 razy 11

  Taki sam tylko w benzynie poproszę.

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 11 razy 11

  Po mieście pojeździmy 126e a na wycieczkę Arrinera Hussarya. Polska motoryzacja silna.

 • melmakianin

  Oceniono 14 razy 10

  taaaa..... były plany wskrzeszania Syreny, Warszawy a teraz malucha... TO TYLKO WIZJE + naciąganie nieświadomych porażki sponsorów,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX