Czy samochody elektryczne są eko? Są, ale nie w Polsce

Opinia dotycząca wpływu aut elektrycznych na środowisko zmienia się w zależności od tego kto robi badania. Autorzy nowego studium opublikowanego przez prestiżowy magazyn "Nature" twierdzą, że ich produkcja już teraz ma sens.

Główne zarzuty kierowane pod adresem fanów elektryfikacji są następujące: do wyprodukowania niezbędnej energii elektrycznej wciąż wykorzystuje się paliwa kopalne, a wytwarzanie i utylizacja akumulatorów jest szkodliwa dla środowiska.

Zobacz wideo

Tymczasem analiza przeprowadzona przez naukowców w 59 regionach świata wykazała, ze w 53 z nich łączny poziom emisji dla całkowitego cyklu życia pojazdu wypada korzystniej w przypadku samochodów elektrycznych. Co więcej te regiony są reprezentatywne dla 95 proc. globalnych potrzeb transportowych. Średnia emisja CO2 na kilometr "elektryków" jest o 31 proc. niższa od aut spalinowych.

Niestety w tych 95 procentach nie znalazła się Polska

Już 2015 r. (bo tego okresu dotyczą wnioski) nawet mało efektywne samochody elektryczne niemal zawsze były bardziej przyjazne dla środowiska od spalinowych w Ameryce Północnej oraz w znacznej części Ameryki Południowej i Afryki. Na niechlubnej liście nielicznych krajów, w których jest odwrotnie znalazły się Indie, Czechy i... Polska.

Już teraz samochody elektryczne są bardziej ekologiczne od spalinowych

Wprawdzie w badaniu wpływ samochodów elektrycznych został wrzucony do jednego worka razem z pompami ciepła, ale wnioski płynące z niego są jednoznaczne. Nawet obecnie, przy dużym udziale paliw kopalnych w powstawaniu energii elektrycznej, nowatorskie sposoby są bardziej ekologiczne od klasycznych. A sytuacja będzie poprawiać się z roku na rok dzięki stopniowemu oczyszczaniu sektora energetycznego i coraz mniejszemu wykorzystywaniu w nim paliw kopalnych.

Podsumowania takie jak powyższe wytrącają z rąk najważniejszy argument przeciwnikom rozpoczynającej się transformacji transportu. Z punktu widzenia ochrony środowiska elektryfikacja ma sens, a to że jest bardziej zrównoważoną metodą przemieszczania się stanowi tylko jedną z jej zalet.

Więcej o:
Komentarze (3)
Samochody elektryczne są przyjazne dla środowiska, ale nie w Polsce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: overed

  0

  Elektryk to zabawka dla bogatych obecnie i długo tak będzie. Jedyna elektryfikacja aut jakie ma u nas sens to te hybrydy nawet ładowane z gniazdka jak prius

 • Gość: PISmeaker

  Oceniono 1 raz -1

  Skoro te elektryki są takie super to czemu Koreańczycy zakładają fabrykę baterii do nich w Polsce a nie u siebie.Nie daje tonikomu do myślenia.I jeszcze całą swora clownów pieje ile to będzie nowych miejsc pracy.Niech na Ukrainie postawią nie będą musieli do nas przyjeżdżać i nas zaraża.

 • Gość: ec

  Oceniono 2 razy -2

  co z wami w tej leicowej PrOpagandzie węglowej sie dzieje ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX