Zielone tablice rejestracyjne już na polskich drogach. Co oznaczają, kto może je mieć i po co je wprowadzono?

Pierwszego stycznia w Polsce pojawiły się zielone tablice rejestracyjne. Mają zielone tło, czarne litery oraz cyfry i oznaczają pojazdy elektryczne lub wodorowe.

Zielone tablice rejestracyjne - co oznaczają?

W tym roku na polskich drogach pojawiły się nowe, zielone tablice rejestracyjne. Mają ciemnozielone tło i czarne litery oraz cyfry. Od nowego roku takie tablice dostają wszystkie nowo rejestrowane samochody elektryczne i wodorowe. Auta elektryczne wyróżniają się czerwoną obwódką znaku legalizacyjnego, a wodorowe - żółtą. Nie licząc nowych kolorów, zielone tablice nie różnią się od tych klasycznych - województwa i powiaty są oznaczane w ten sam sposób.

Mam samochód elektryczny i zwykłe tablice. Czy muszę je wymieniać?

Nie. Zielone tablice dostają nowo rejestrowane samochody elektryczne i wodorowe. Nie ma konieczności ich wymiany, jeżeli elektryk był rejestrowany wcześniej i dostał klasyczne tablice. Można to jednak zrobić, ale trzeba się liczyć z opłatą za wymianę tablic.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych i wodorowych?

Jakie samochody dostaną zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne otrzymają tylko samochody elektryczne oraz wodorowe. Hybrydy typu plug-in są traktowane jak klasyczne auta.

Po co wprowadzono zielone tablice rejestracyjne?

Rozporządzenie ministerstwa, które weszło w życie 1 stycznia, to odpowiedź na ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawodawca zapisał tam, że "pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu".

Dzięki nowym tablicom będzie znacznie łatwiej odróżnić na drodze takie samochody. Do tej pory oznaczano je specjalną naklejką, która była słabo widoczna, a to rodziło sporo nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Najlepszym przykładem może być jazda buspasami, którymi elektryki mogą się poruszać. Często zdarza się, że samochód elektryczny jest traktowany przez taksówkarzy i kierowców autobusów jako intruz. Zielone tablice ułatwią w przyszłości także kontrolę, czy do specjalnych, wydzielonych stref w centrach miast tylko dla pojazdów zeroemisyjnych rzeczywiście wjeżdżają takie auta.

>>> Zobacz. Policja zatrzymała kierowcę, który jechał pod wpływem narkotyków. Przewoził 3 pasażerów w tym 7-letniego syna:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (66)
Zielone tablice rejestracyjne już na polskich drogach. Co oznaczają, kto może je mieć i po co je wprowadzono?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • helvetik

  Oceniono 35 razy 31

  Myślę że też w czasie wypadku przyda się taka informacja strażakom i innym służbom.

 • lol76

  Oceniono 49 razy 21

  Ta okropna czcionka...
  Polacy to mistrzowie w braku estetyki. Znaki drogowe, szyldy sklepowe, banknoty, wszelkiego rodzaju druki, napisy, , reklamy itd itd...

 • Gość: zapchlinek

  Oceniono 19 razy 9

  A możnaby przy okazji oderwać pierwsze litery numery rejestracjnego od miejsca zameldowania samochodu? Jak w Holandii... po numerach nie rozpoznasz z jakiej kto jest miejscowości. (I dobrze!). A policja i tak wbija do komputera ma wszystko wyswietlone. Po co zwracać uwagę "obcymi numerami"

 • Gość: kretko

  Oceniono 18 razy 8

  Ciekawe ile w polskich warunkach kg węgla trzeba spalić, by uzyskać prąd do uzyskania 1 kg wodoru?

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  Paliwo do samochodów na wodór łatwo pozyskać przez elektrolizę. Wystarczy woda, dwie elektrody, pojemnik, podłączamy wszystko do elektrowni węglowej i mamy czyściutkie wodorowe paliwko... :)
  Jak te eko-elektryczne samochody na węgiel...

 • pwiejacz

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz jeszcze muszą powstać zielone tablice skrócone (np. dla Tesli sprowadzonej z USA).
  No i koniecznie patent rodem ze Związku Radzieckiego z początku lat 1980-tych: inny kolor tablic dla partyjnych dygnitarzy (był wtedy biały) a inny dla zwyczajnego gorszego sortu (był wtedy czarny). Przy białych tablicach nie obowiązywała kontrola na punktach GAI.

 • voyteko

  Oceniono 3 razy 1

  dla Marsjan...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX