TOGG C-SUV, czyli elektryczny SUV z Turcji. Najpierw Turcja, później "cały świat"

TOGG C-SUV to prototyp tureckiego elektrycznego SUV-a. Na drogi auto powinno wyjechać w 2022 roku. Na prezentacji obecny był prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i zapowiedział iście mocarstwowe plany nowej marki.

TOGG C-SUV to pierwszy, "w całości wyprodukowany w Turcji" elektryczny SUV. Na zdjęciach na razie widzicie prototyp, ale ma to być wersja bardzo bliska produkcyjnej. Na drogi turecki e-SUV ma wyjechać już w 2022 roku. W projekt zaangażowane są najpoważniejsze siły polityczne Turcji z prezydentem Erdoganem na czele. Brał on udział w odsłonięciu prototypu i zapowiedział, że TOGG będzie marką globalną.

Kiedy zobaczymy ten samochód na drogach na całym świecie, osiągniemy nasz cel

- powiedział prezydent (źródło: Auto Świat). TOGG, czyli Turecka Grupa Inicjatyw Motoryzacyjnych składa się z pięciu dużych tureckich grup przemysłowych. Fabryka TOGG ma być gotowa w 2021 r, a produkcja na poważnie ruszy w 2022 r. Zatrudnienie w nowych zakładach znajdzie 4,3 tysiąca Turków. Docelowa roczna produkcja wyniesie nawet 175 tysięcy samochodów, a w cały projekt w przeciągu 13 lat zostanie zainwestowane 3,7 miliarda dolarów.

Pierwszy film promocyjny nowego modelu możecie zobaczyć w tym miejscu:

 

TOGG C-SUV to tylko pierwszy z kilku samochodów, które powstaną na tej platformie. Już pokazano prototyp sedana, a w sumie tureckich aut ma być pięć. Za stylistyczną stronę samochodów TOGG odpowiada podobno słynne studio Pininfarina.

TOGG sedanTOGG sedan fot. TOGG

TOGG może liczyć na wsparcie rządzących i to nie tylko w postaci ulg podatkowych. Już zapowiedziano, że do 2035 r. rząd zakupi około 30 tysięcy pojazdów nowej marki. Ponadto, Erdogan obiecał znaczną rozbudowę tureckiej infrastruktury stacji ładowania samochodów elektrycznych.

A co już wiemy o samym SUV-ie? Ma być dostępny w kilku odmianach. Produkcyjna wersja prawdopodobnie będzie wyposażona w dwa silniki elektryczne, a na start sprzedaży ma być gotowy TOGG o mocy 200 oraz 400 KM. Mocniejszy TOGG ma się rozpędzać do 100 km/h w 4,8 s, a na pełnych bateriach przejechać nawet 500 km. Mowa też o szybkim ładowaniu, które sprawi, że SUV-a naładujemy od 0 do 80 proc. w 30 minut.

TOGG C-SUV,TOGG C-SUV, fot. TOGG

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.