Powstały pierwsze buspasy z oznaczeniem dla samochodów elektrycznych w Polsce

Łódź, jako pierwsze miasto w Polsce, oznakowuje buspasy znakami samochodów elektrycznych. System identyfikacji wizualnej elektromobilności, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych, opracowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

W piątek 6 września w Łodzi zaprezentowano oznakowanie poziome buspasów, które zawiera piktogram samochodu elektrycznego i skrót EV.

My malujemy pasy, a Szwedzi? Budują drogi, które ładują samochody elektryczne

Zobacz wideo
Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy w ten sposób buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach

– powiedział Adam Wieczorek, Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych twierdzą, że nowe oznakowanie buspasów w Łodzi to duży krok w zakresie popularyzacji elektromobilności w Polsce.

Wyobraźmy sobie, że charakterystyczne samochody z wtyczką i akronim EV znajduje się na większości buspasów w naszych miastach. To najlepsza reklama samochodów elektrycznych, która podkreśla walory użytkowe pojazdów zeroemisyjnych. Liczymy, że kolejne samorządy pójdą śladem Łodzi

- powiedział Łukasz Witkowski z PSPA.

Łódź w dziedzinie elektromobilności nie ogranicza się wyłącznie do malowania pasów. Zakład Wodociągów i Kanalizacji testuje obecnie pojazdy zero- i niskoemisyjne. W ciągu najbliższych lat, do 2025 roku spółka planuje wymienić około 30 proc. swojej floty właśnie na auta ekologiczne.

Więcej o: