W Korei powstał dwupiętrowy autobus elektryczny. Hyundai zabierze na pokład 70 osób i przejedzie 300 km na jednym ładowaniu

Na ulicach miast, również w Polsce, jeździ coraz więcej elektrycznych autobusów. Hyundai postanowił postawić krok dalej i zaprezentował dwupiętrowy autobus z takim napędem. Będzie mógł przewieźć 70 osób.
Dwupoziomowy autobus elektryczny jest pojazdem przyjaznym dla środowiska, a przy tym, dzięki dużej liczbie miejsc dla pasażerów, znacznie przyczyni się do rozładowania korków na ulicach w godzinach szczytu.

- mówi ByoungWoo Hwang, Szef Zespołu ds. Zaawansowanych Technologii Pojazdów Użytkowych Hyundai Motor Group.

Elektryczny dwupoziomowy autobus HyundaiaElektryczny dwupoziomowy autobus Hyundaia fot. Hyundai

Nowy elektryczny piętrowy autobus Hyundaia zapewnia miejsce siedemdziesięciu pasażerom - jedenaście miejsc znajduje się na pierwszym piętrze i pięćdziesiąt dziewięć miejsc na drugim piętrze. Jest to 1,5 razy więcej miejsc dla pasażerów niż w przypadku zwykłego autobusu. Dzięki zamontowaniu na stałe dwóch wózków inwalidzkich, automatycznie wysuwanej rampie najazdowej oraz niskopodłogowej konstrukcji, autobus jest jeszcze bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych.   

Hyundai wyposażył całkowicie nowy autobus elektryczny w chłodzoną wodą wysokowydajną polimerową baterię o pojemności 384 kWh, z maksymalnym zasięgiem do 300 km na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie można zakończyć w ciągu 72 minut.

Elektryczny, dwupoziomowy autobus HyundaiaElektryczny, dwupoziomowy autobus Hyundaia fot. Hyundai

Autobus ma 12 990 mm długości i 3 995 mm wysokości. Dla zapewnienia lepszego komfortu jazdy, na przedniej osi zastosowano układ niezależnego zawieszenia. Natomiast tylna oś napędowa została zintegrowana z silnikiem elektrycznym o mocy 240 kW, który pomaga w minimalizacji strat energii. Ponadto zastosowanie skrętnej tylnej osi poprawia zwrotność i ułatwia manewrowanie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.