Auto Tesli przejechało prawie 600 tys. km i wciąż trzyma się świetnie. To rekord

Bartłomiej Pawlak
Okazuje się, że samochody elektryczne mogą być bardziej wytrzymałe niż mogliśmy się spodziewać. Jeden z egzemplarzy Tesli Modelu X w ciągu dwóch i pół roku przejechał ponad 560 tysięcy kilometrów i wciąż trzyma się świetnie.
Zobacz wideo

Większość kierowców przez cały okres użytkowania auta nie osiąga przebiegów zbliżonych do pół miliona kilometrów. Tymczasem firmie Tesloop (zarządzającej od trzech lat flotą samochodów Tesli) udało się uzyskać w jednym z egzemplarzy Tesli Model X przebieg równy 350 tysięcy mil, czyli około 563 tysiące kilometrów.

To jak na razie absolutny rekord w przypadku samochodów firmy Elona Muska. Co ciekawe, tak duży przebieg w jednym samochodzie Tesloop został uzyskany w zaledwie dwa i pół roku, bo auto zaczęło być wykorzystywane w połowie 2016 roku. Łatwo więc policzyć, że dziennie samochód średnio przejeżdżał około 383 mil (około 616 kilometrów). 

Model X w około 900 dni nie tylko pokonał ponad pół miliona kilometrów, ale przewiózł też aż siedem tysięcy osób. Pomimo, że liczby te naprawdę imponują, samochód wciąż jest w bardzo dobrym stanie. Zarówno jego wnętrze, jak i karoseria wyglądają niemal jak nowe.

 

Tesloop deklaruje, że koszty utrzymania auta w należytym stanie (np. wymiany hamulców) wyniosły zaledwie 18 tysięcy dolarów. Dodaje też, że samochód nigdy nie miał żadnej awarii.

Co więcej auto Tesloop wciąż korzysta z oryginalnych akumulatorów. W czasie intensywnej eksploatacji ich realna pojemność spadła o około 13 procent. Nowy samochód przy baterii pełnej w 95 procentach pokazywał zasięg na poziomie 247 mil, a po dwóch i pół roku eksploatacji - 215 mil.

Akumulatory wytrzymały więc próbę pomimo konieczności codziennego ładowania ich do pełna i doładowywania w wolnych chwilach między przejazdami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.