Elimen E-VN1 - kolejny samochód elektryczny z Polski

Oto pierwszy, elektryczny samochód oparty o strukturę kompozytową, w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce.

Elimen E-VN1 to elektryczny van, który powstał na ultralekkich kompozytach. Jest wytrzymały, a do tego dużo lżejszy od konkurencyjnych kompozytów. Podstawowa wersja waży zaledwie 600 kg. Producent podaje, że koszt przejechania 100 km wynosi 7 zł, a w zależności od zastosowanej baterii samochód może przejechać od 100 do 300 km. Auto jest napędzane zaprojektowanym i wyprodukowanym w Polsce silnikiem bezszczotkowym w technologii BLDC o mocy 14,9 kW. Układ szybkiego ładowania oraz elektronika pokładowa również zostały zaprojektowane nad Wisła.

Najważniejszym atutem tego pojazdu jest jego przestrzeń ładunkowa. Elimen E-VN1 pozwala przewieźć ponad 4 m3 towaru ważącego do 800 kg. W zależności od wersji dostęp znajduje się w centralnej lub tylnej części pojazdu. Dojścia o wymiarach 1480x2050 (środek) oraz 1000x2170 (tył) mogą być zamykane automatyczną szybką roletą.

Już podstawowa wersja samochodu oferuje GPS, komputer pokładowy z telemetrią układu baterii, zdalną diagnostyką, możliwość zdalnego ograniczania prędkości oraz system nawigacji oparty na Google Maps. Komputer samochodu można podłączyć do systemu informatycznego klienta i systemów zarządzania flotą. Kierowca dysponuje innowacyjnym systemem kamer bocznych, kamerą cofania i lusterkami bocznymi z ekranem LCD, które zintegrowane są ze słupkiem bocznym.

Samochód zadebiutował podczas II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko Ekozakopane 2018. Pierwsze zamówienia będzie można składać od września

Czy podoba Ci się projekt Elimen E-VN1?
Więcej o: