Nastolatek zbudował elektryczną Toyotę

Adam Lansing to 18-latek z Ameryki, który może się pochwalić niezwykłym wyczynem. Udało mu się połączyć umiejętności na miarę profesora politechniki, inżyniera oraz sprawnego elektryka i mechanika. Przerobił swój samochód na napęd elektryczny.

Amerykanin postanowił przerobić sportową Toyotę Celikę na wersję z napędem elektrycznym. Powód był prosty – nie mógł patrzeć, jak jego starszy brat prosi rodziców o pieniądze na paliwo.

Jeszcze kilka lat temu zapomniany przez poprzedniego właściciela samochód był kupą złomu wrośniętą w ziemię. Gdy Adam miał 12 lat, ojciec jego kolegi dowiedział się o marzeniu chłopaka. Dlatego ofiarował mu swoja starą Toyotę Celicę z 1980 roku. W 6 lat Adam przebudowywał samochód 52 razy. W końcu udało się wyposażyć samochód w napęd elektryczny o zasięgu ponad 200 km, zasilany 94 akumulatorami litowo-jonowymi.

Elektryczna Toyota CelicaElektryczna Toyota Celica Fot. Toyota

Inspiracją do stworzenia tego dzieła były filmy dostępne w sieci, na których John Wayland przerobił Datsuna 1200 z 1972 roku w potężnego, elektrycznego dragstera o nazwie Biały Zombie.

18-letni absolwent Piano East High School w Teksasie myśli, żeby związać swoją zawodową przyszłość z budową aut elektrycznych. Większość części potrzebnych do projektu zdobył w wieku 14 lat. Gdy skończył 16 lat to po raz pierwszy uruchomił samochód i pojechał nim na zakończenie roku szkolnego. Jednak w drodze powrotnej samochód odmówił posłuszeństwa.

Przez następne pół roku spędzał nawet po 20 godzin na nieustanne rozbieranie i ponowne składanie elektrycznej Toyoty. Dopiero dwa lata później końcowym rezultatem był zasięg pojazdu zwiększony z 20 do 200 km. Na jednym ładowaniu może teraz pokonać trasę z Plano, gdzie mieszka aż do portu lotniczego Dallas-Forth Worth. Na początku roku miał kolizję z ciężarówką i musiał odbudować pojazd.

Czy latające taksówki zrewolucjonizują transport między miastami?

W ubiegłym roku otrzymał wsparcie od wynalazców innowacyjnych napędów: Core IV i Wayland`s Plasma Boy Racing. Otrzymał od nich litowo-fosforanową baterię o mocy 30 kWh. Umieścił ją w bagażniku Toyoty.

Jego pierwszy projekt zainspirował go do stworzenia firmy Hawkeye Innovations LCC. Chce w przyszłości zarabiać na życie wykonywaniem konwersji aut spalinowych na elektryczne.

Więcej o:
Komentarze (88)
Nastolatek zbudował elektryczną Toyotę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aspa

  Oceniono 124 razy 108

  Nie mógł patrzeć, jak straszy brat prosi starych o 20 dolców na paliwo, wiec poprosił ich o 20 tysiecy dolców na zbudowanie elektryka. Ma koleś rozmach :-)

 • janbg

  Oceniono 54 razy 50

  Kolejny raz żałuję, że tekst pisał, może i fantasta, ale niestety laik.
  Bateria o mocy 30 kWh, to tak jakby napisać "samochód o mocy 50 litrów (benzyny)".
  Bohaterowi artykułu natomiast gratuluję pomysłu i wytrwałości.

 • pies_w_studni

  Oceniono 47 razy 41

  "Poznaj Adama. O nastolatku mówi cały świat. Jego auto zawstydziło gigantów branży".
  Wszyscy się tak zawstydzili, że cały zarząd VAG z Matthiasem Müllerem wlasnie spada z ostatniego pietra wiezowca jak ulęgałki, w Munchen wszystkim leci po nogawkach, prezes Toyoda otworzył sobie brzuch nożem do papieru, a Muskowi aż zaczerwieniły się uszy.
  Czy red. Boner pisząc ten artykuł miał przy tym "boner", a może też "jizz"?

 • achaszwerosz

  Oceniono 33 razy 31

  Sorry ale już motoryzacyjnych gazetach za komuny pokazywano dziadków co przerabiali na elekryczny napęd stare rzęchy, od 25 lat przynajmniej raz w roku w teleekspresie pokazują jakiegoś Janusza czy Tadeusza, którzy przerabili tak stare volvo czy mazdę. Czym ten zdolny chłopak zaskoczył gigantów motoryzacji? Bo może jednak czymś zaskoczył a umknęło to tłumaczowi artykułu? Na pewno nie faktem złożenia samodzielnie elektryka.

 • pamejudd

  Oceniono 27 razy 23

  Z ciekawości - panu Bonerowi nie wstyd brać pieniądze za tak kulawe teksty?

 • s0nar

  Oceniono 41 razy 17

  No dobra, ale nadal nie wiem czym on zawstydził producentów samochodów. Ot, włożył od groma akumulatorów do starego rzęcha no i?

 • fackir

  Oceniono 13 razy 11

  wow cudowne dziecko Internetu opisane przez kid copytranslatora internetu.
  niedługo się dowiemy o Noblu za znalezienie czegoś w internecie?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 9

  Udało mu się połączyć umiejętności na miarę profesora politechniki, inżyniera oraz sprawnego elektryka i mechanika... A w kraju tysiące profesorów, inżynierów i nawet auta na benzynę nie ma...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX