Orlen stawia na elektryki. Jeszcze w tym roku na polskich stacjach pojawią się szybkie ładowarki

Największą przeszkodą na drodze rozwoju samochodów elektrycznych nad Wisłą jest szczątkowa infrastruktura. Jednak to się powoli zmienia. Orlen ogłosił właśnie, że na stacjach pojawią się szybkie ładowarki. Jeszcze w tym roku.

PKN Orlen rozpoczyna właśnie pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych. Ogłoszono już postępowanie zakupowe (RFP) na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Pierwsze z nich staną na polskich stacjach koncernu jeszcze w tym roku. Szybkie ładowarki znajdziemy przede wszystkim przy trasach tranzytowych, ale też w Warszawie i Płocku pod siedzibami firmy.

- "Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach. Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania" – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny. Znamy czterech finalistów!

PKN OrlenPKN Orlen fot. Orlen

Jakie ładowarki staną na stacjach Orlenu?

Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut.

Co bardzo ważne, ładowarki będą obsługiwać wszystkie typy samochodów elektrycznych, które dostępne są w Europie.

Zobacz także: Elektryczne samochody dostawcze z Polski już na drogach

Orlen otwiera się na prądOrlen otwiera się na prąd fot. Orlen

Orlen ma już spore doświadczenie z napędami alternatywnymi

Polski koncern już od dłuższego czasu współpracuje z Teslą Motors. Szybkie ładowarki kalifornijskiej marki znajdziemy na stacjach Orlenu w Polsce (Katowice i Kostomłoty), a także w Niemczech (Grimmen oraz Uckerfelde). Orlen zaczyna także rozwój sieci stacji szybkiego ładowania w Czechach we współpracy z CEZ.

Na jednej z niemieckich stacji Star (pod taką nazwą Orlen funkcjonuje u naszych sąsiadów) znajdziemy też punkt dla aut zasilanych wodorem. Z kolei w Czechach na 35 stacjach można tankować CNG.

Czy Twoim zdaniem samochody elektryczne zaczną odgrywać w Polsce znaczącą rolę już w najbliższych latach?
Więcej o:
Komentarze (9)
PKN Orlen - sieć stacji szybkiego ładowania, ładowarki, samochody elektryczne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wolfgang

  Oceniono 7 razy 7

  Zainwestują pewnie jeszcze w bary: bo skoro ładowanie będzie dłuższe od zatankowania paliwa to ludzie chętnie coś przekąszą lub wypiją.

 • Gregor Nicolaisen

  Oceniono 5 razy 3

  No niech budują jak naj szybciej to będę mógł do polski swoją teslą przyjechać.

 • Gość: Yarpen

  Oceniono 10 razy 2

  Nie bardzo rozumiem czemu cały czas "idziemy" w rozbudowę sieci stacji ładowarek zamiast opracować standard wymiennych baterii. Kaseta VHS pasowała do magnetowidu każdej marki, dlaczego nie może tak być z bateriami? Zamiast czekać na naładowanie wymieniamy na zautomatyzowanej stacji baterie i po czasie wymiany porównywalnym z tankowaniem jedziemy dalej.
  Ano tak, zapomniałem o partykularnych interesach biznesu... I czyj standard przyjąć... Bo tu się biznes liczy a nie ekologia. Same on me!

 • Gość: gosc

  Oceniono 6 razy 2

  "23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW". Wow... ale rewolucja. Czyli zakładając 2 samochody per ładowarka to mamy 46 aut w skali kraju.

 • Gość: jacek

  Oceniono 9 razy 1

  Orlen nie tyle stawia na elektryki, co realizuje partyjne polecenia. Trudno, żeby prezes Jasiński nie dostrzegł szans, jakie otwiera przed nim program premiera Morawieckiego. A te parę milionów w budżecie firmy rozpuści się, jak szklanka ropy w wiadrze benzyny.

 • Gość: zgredek

  Oceniono 13 razy -3

  Zlewam Lotos i Orlen. Najdrozsze stacje w pisuarze, do tego sponsorujace pisowskie szambo. Nie tankuje, nie kupuje, nie zajezdzam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX