Orlen stawia na elektryki. Jeszcze w tym roku na polskich stacjach pojawią się szybkie ładowarki

Największą przeszkodą na drodze rozwoju samochodów elektrycznych nad Wisłą jest szczątkowa infrastruktura. Jednak to się powoli zmienia. Orlen ogłosił właśnie, że na stacjach pojawią się szybkie ładowarki. Jeszcze w tym roku.

PKN Orlen rozpoczyna właśnie pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych. Ogłoszono już postępowanie zakupowe (RFP) na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Pierwsze z nich staną na polskich stacjach koncernu jeszcze w tym roku. Szybkie ładowarki znajdziemy przede wszystkim przy trasach tranzytowych, ale też w Warszawie i Płocku pod siedzibami firmy.

- "Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach. Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania" – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny. Znamy czterech finalistów!

PKN OrlenPKN Orlen fot. Orlen

Jakie ładowarki staną na stacjach Orlenu?

Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut.

Co bardzo ważne, ładowarki będą obsługiwać wszystkie typy samochodów elektrycznych, które dostępne są w Europie.

Zobacz także: Elektryczne samochody dostawcze z Polski już na drogach

Orlen otwiera się na prądOrlen otwiera się na prąd fot. Orlen

Orlen ma już spore doświadczenie z napędami alternatywnymi

Polski koncern już od dłuższego czasu współpracuje z Teslą Motors. Szybkie ładowarki kalifornijskiej marki znajdziemy na stacjach Orlenu w Polsce (Katowice i Kostomłoty), a także w Niemczech (Grimmen oraz Uckerfelde). Orlen zaczyna także rozwój sieci stacji szybkiego ładowania w Czechach we współpracy z CEZ.

Na jednej z niemieckich stacji Star (pod taką nazwą Orlen funkcjonuje u naszych sąsiadów) znajdziemy też punkt dla aut zasilanych wodorem. Z kolei w Czechach na 35 stacjach można tankować CNG.

Czy Twoim zdaniem samochody elektryczne zaczną odgrywać w Polsce znaczącą rolę już w najbliższych latach?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.