Toyota opracowała oponę bez powietrza. Ciekawy koncept Fine-Comfort Ride

Japoński koncern pracuje nad rewolucyjnym rozwiązaniem - oponami bez powietrza. Takie ogumienie pozwoli obniżyć masę samochodów elektrycznych i wodorowych oraz poprawić ich osiągi.

Pełne opony zadebiutowały podczas salonu motoryzacyjnego w Tokio. Zainstalowano je w koncepcyjnym modelu wodorowym Fine-Comfort Ride, wyposażonym w 4 silniki elektryczne, po jednym na każde koło. Energia elektryczna pochodzi z wodorowych ogniw paliwowych.

Nowoczesne opony bez powietrza składają się z obręczy wykonanych z aluminium i tworzywa, na którym zainstalowano szeroki pas gumy. Badania nad takim rozwiązaniem są prowadzone z myślą o autach elektrycznych. Technologia pozwoli zredukować masę pojazdu i pozwolić tym samym na instalację baterii o większej pojemności. Dzięki postępowi technologicznemu uda się zaoszczędzić 20 kg na masie samochodu. Japońscy inżynierowie twierdzą, że technologia stanie się powszechna do 2025 roku.

Zobacz także: Clarkson, Hammond i May wracają już 8 grudnia! Mamy pierwszy zwiastun nowego sezonu "The Grand Tour"

Firma Sumitomo Rubber Industries, która zajmuje się produkcją pełnych opon dla Toyoty zapewnia, że do 2020 roku ich produkt będzie w pełni gotowy. Na razie opony tego typu są wykorzystywane w małych samochodach użytkowych, takich jak kosiarki do trawy, wózki golfowe czy rekreacyjne pojazdy terenowe. Niewykluczone, że rozwiązanie przypadnie do gustu także innym producentom.

Czy Twoim zdaniem pomysł Toyoty przyjmie się na rynku?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.