Rusza wypożyczalnia elektrycznych aut we Wrocławiu - ponad 200 aut!

Jeszcze w listopadzie tego roku zostanie uruchomiona we Wrocławiu pierwsza wypożyczalnia aut elektrycznych. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie 200 samochodów.

Wrocławską wypożyczalnię aut elektrycznych uruchomi firma Enigma. Jakiś czas temu podpisano pięcioletnią umowę z operatorem systemu. Do dyspozycji będzie 200 samochodów - 190 osobowych modeli Nissan Leaf oraz 10 egzemplarzy modelu NV200.

Pierwsza w Polsce wypożyczalnia aut elektrycznych będzie działać pod marką Vozilla i już teraz wiadomo, że ruszy w listopadzie. Wcześniejsze doniesienia mówiły o starcie wiosną 2018 roku. Usługa będzie realizowana w systemie "free floating", czyli tzw. auto na minuty. W ramach opłaty zawarte są już koszty rezerwacji, jazdy i parkowania.

Samochód elektryczny będzie można zostawić w dowolnym miejscu parkingowym we Wrocławiu. Klienci wypożyczalni będą mogli parkować bez opłat w strefie miejskiego parkowania, poruszać się po buspasach oraz przejeżdżać przez ulice niedostępne dla innych pojazdów.

Więcej szczegółów na temat funkcjonowania wypożyczalni dowiemy się w przyszłym tygodniu. Operator ujawni wtedy stawki za jazdę elektrycznymi autami. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to kwota w okolicach złotówki za kilometr. Oficjalna prezentacja samochodów odbędzie się w połowie października. Wtedy będzie można zapisywać się do wypożyczalni. Przez dwa ostatnie weekendy października będą trwały testy samochodów w ramach dni otwartych, m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności oraz w okolicach pl. Grunwaldzkiego.

Wrocławski magistrat liczy, że kilkaset aut elektrycznych na wrocławski drogach pomoże poprawić jakość powietrza. Urzędnicy podkreślają, że wzorem innych miast europejskich, car-sharing przyczyni się do zmniejszenia korków w mieście. Według badań jeden współdzielony pojazd może zastąpić od 9 do 13 samochodów, zwiększając tym samym miejską przestrzeń.

Czy rozważasz przesiadkę do samochodu elektrycznego?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.