Jedziesz na zakupy do Lidla? Naładujesz tam samochód elektryczny

Na razie posiadanie samochodu elektrycznego w Polsce wiąże się z dużą liczbą utrudnień. Lidl jest kolejną firmą, która postanowiła ułatwić życie posiadaczom takich aut.

Jak dotąd sprzedaż samochodów elektrycznych w naszym kraju to temat bardzo niszowy. W tym roku kupiono około 200 egzemplarzy, ale z roku na rok ta liczba cały czas rośnie. Coraz częściej producenci stawiają też na hybrydy z możliwością ładowania z gniazda. Takie samochody potrafią przejechać kilkadziesiąt kilometrów bez użycia silnika spalinowego. Pod warunkiem, że najpierw naładujemy baterię z gniazdka.

Firma Lidl zamierza w najbliższym czasie zainstalować na parkingach swoich sklepów instalacje szybkiego ładowania dostarczone przez firmę ABB. W tej chwili liczba obiektów, które dysponują ładowarkami nie jest duża. W całej Polsce znajdziemy tylko cztery miejsca: przy ul. Modlińskiej i Puławskiej, w Poznaniu oraz w centrum dystrybucyjnym w Gródkowie w województwie śląskim.

Plany Lidla są dużo bardziej ambitne. Firma montuje już takie urządzenia w Szwecji, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Na chwilę obecną możemy się doliczyć nawet 100 takich obiektów.

Właściciele elektrycznych aut będą mogli zatankować za darmo na parkingu Lidla. Ładowarka o mocy 22 kW pozwoli uzupełnić baterię o 80 proc. w czasie krótszym niż pół godziny. To spokojnie wystarczy na wydatne zwiększenie zasięgu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.