Mercedes Urban eTruck | Elektryczna ciężarówka

Mercedes jest kolejnym producentem, który stawia na technologię elektryczną w segmencie samochodów ciężarowych. Już niebawem wyjedzie na ulice elektryczna ciężarówka o nazwie Urban eTruck

Podczas zeszłorocznych targów IAA w Hanowerze zadebiutował koncepcyjny Mercedes Urban eTruck, który jest zasilany elektrycznie. Okazało się, że wielu klientów niemieckiego koncernu wyraziło żywe zainteresowanie takim samochodem, dlatego firma postanowiła uruchomić limitowaną produkcję.

Na początek samochody trafią do Niemiec, a kilka miesięcy później będą dostępne w innych krajach. Klienci będą mogli korzystać z samochodu przez 12 miesięcy przy ścisłej współpracy z inżynierami Mercedes Benz Trucks, który będą zbierać informacje na temat użytkowania pojazdu, a także wdrażać konieczne poprawki.

Mercedes Urban eTruckMercedes Urban eTruck Fot. Mercedes

Model Urban eTruck oferuje ładowność 12,8 tony, a jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 25 ton. Akumulatory zasilające silnik elektryczny mają pojemność 212 kWh, co pozwoli przejechać nawet 200 km na pełnym ładowaniu. Mercedes pracuje nad szybką ładowarką, która umożliwi uzupełnienie energii w jak najkrótszym czasie.

Żeby spełnić oczekiwania klientów, Mercedes zamierza produkować wersje 18- i 25-tonowe w kilku wersjach zabudowy (m.in. chłodnia, plandeka).

Oprócz modelu Urban eTruck, w najbliższym czasie pojawi się jeszcze Fuso eCanter, czyli lekki samochód użytkowy z elektrycznym napędem. Model zasilany baterią o pojemności 70 kWh będzie oferował zasięg 100 km. Na początek na rynek trafi 150 egzemplarzy do wybranych klientów w Europie, Japonii i USA.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.