Toyota | 10 milionów hybryd

Właśnie mija dwadzieścia lat odkąd zadebiutowała Toyota Prius. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Japoński producent oferuje w gamie 34 modele z napędem spalinowo-elektrycznym, a po całym świecie jeździ już 10 milionów takich samochodów

Toyota straciła koronę najlepiej sprzedającego się producenta samochodów na rzecz Volkswagena. Różnica wyniosła zaledwie 100 tys. egzemplarzy, ale japoński producent jest nadal liderem w produkcji i sprzedaży aut hybrydowych. Do końca zeszłego roku sprzedano w sumie 10,05 mln egzemplarzy aut z takim napędem.

Wszystko zaczęło się w grudniu 1997 roku, kiedy pojawił się Prius - pierwszy na świecie produkowany masowo samochód z napędem hybrydowym. W tej chwili w salonach możemy oglądać czwartą generację tego modelu, która powstała na nowoczesnej płycie podłogowej TNGA. W ciągu dziewięciu miesięcy od premiery samochód pomógł przebić barierę 9 milionów sprzedanych aut hybrydowych, a kilka miesięcy później przekroczono kolejny kamień milowy.

W aktualnej ofercie japońskiego producenta znajdują się 34 modele z takim napędem, włączając w to warianty i submodele. Auta są dostępne na terenie 90 rynków na całym świecie. Według szacunków Toyoty hybrydowe samochody pozwoliły zaoszczędzić 29 mln kilolitrów benzyny, co daje ponad 77 mln ton szkodliwego CO2, które nie pojawiło się w atmosferze. 

Czy twoim zdaniem hybrydy to dobra alternatywa dla diesli?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.