Volkswagen | Nadchodzi nowa marka

Po aferze Dieselgate koncern Volkswagen dość mocno zrewidował swoje priorytety na następne lata. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona nowa marka, która zajmie się produkcją samochodów elektrycznych. Pomogą w tym Chińczycy

Koncern Volkswagen ogłosił kilka dni temu współpracę z Anhui Jianghuai Automobile, czyli JAC. W Europie ta nazwa mówi tyle co nic, ale niech za komentarz wystarczy fakt, że jest to dziewiąty największy producent samochodów w Państwie Środka, a do tego lider w produkcji samochodów elektrycznych. Chcąc realizować plany ekspansji na rynku azjatyckim, koncern VW musiał wejść w spółkę joint venture z lokalnym kooperantem.

Jochem Heizmann, dyrektor zarządzający Volkswagen Group China ujawnił prasie, że firmy podpisały na początku września specjalne memorandum, które jest początkiem współpracy pomiędzy koncernami.

Volkswagen i JAC będą pracować nad samochodami elektrycznymi. Wykorzystają do tego platformę opracowaną przez chiński koncern. Na początek na rynek trafią dwa modele. Pierwszy z nich to IEV5, który jest czterodrzwiowym kompaktem wyposażonym w baterię o pojemności 23 kWh zasilającym silnik elektryczny o mocy 67 KM. Zasięg na naładowanej do pełna baterii wynosi 200 km. Drugi model to IEV6S, czyli pięciodrzwiowy hatchback o zasięgu 250 km. Za jego napęd odpowiada silnik o mocy 114 KM zasilany przez baterię o pojemności 33 kWh.

JAC iEV 5JAC iEV 5 fot. JAC

Obie firmy spotkały się kilka lat temu. Firma JAC bardzo mocno zainspirowała się designem Audi A6 i produkowała bardzo podobnie wyglądający model. Jak widać, koncerny dogadały się już w tej kwestii teraz wspólnie będą realizować plany podbicia chińskiego rynku samochodów elektrycznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.