Salon Paryż 2016 | Mercedes EQ | 400 KM mocy i 500 km zasięgu

Mercedes przymierza się do poważnego uderzenie w segment samochodów elektrycznych. EQ Concept to nie tylko zapowiedź SUV-a, a całej rodziny aut na prąd

Podobnie jak BMW, również Mercedes postanowił zarezerwować dla swoich przyjaznych środowisku samochodów specjalną nazwę. W Bawarii wybrano literę "i" - mamy więc miejskie i3, superhybrydę i8, a lada chwila na drogi wyjedzie crossover i5. W Mercedesie postawiono na litery "EQ". Pierwszy modelem nowej rodziny jest koncepcyjny SUV, EQ Concept.

Mercedes EQ ConceptMercedes EQ Concept fot. Mercedes

Sercem konceptu są dwa silniki elektryczne. Jeden umieszczony jest nad przednią, a drugi tylną osią. Pomiędzy nimi ułożono baterie. Dzięki temu Mercedes EQ Concept może się pochwalić świetnym rozłożeniem masy. Napęd - jak przystało na SUV-a - to 4x4. Każdy silnik zajmuje się napędzaniem kół swojej osi. Łączna moc układu to 402 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Zasięg to nawet 500 km. Dzięki technologii szybkiego ładowania (300 kW) Mercedesa wystarczy podpiąć do ładowarki na 5 minut, żeby móc przejechać 100 km.

W futurystycznej kabinie Niemcy postawili na minimalizm. Dominuje biel i brąz, a całość uzupełniają świecące na niebiesko listwy.

Wielki ekran przed oczami kierowcy ma aż 24 cale. Pełni jednocześnie funkcję zegarów i wyświetlacza systemu multimedialnego. Z wnętrza wyrzucono praktycznie wszystkie przyciski, a obsługę np. klimatyzacją przerzucono do ekranu OLED, który umiejscowiony jest na tunelu środkowym. Koncept nie ma klasycznych lusterek, ponieważ zostały one zastąpione kamerkami, obraz z nich wyświetlany jest na małych ekranach po bokach.

Mercedes EQ ConceptMercedes EQ Concept fot. Mercedes

Produkcyjna wersja Mercedesa EQ Concept powinna wejść do sprzedaży do 2020 roku. SUV-owi będzie towarzyszył mocny, elektryczny sedan, który rzuci wyzwanie Tesli Model S.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.