Jakie silniki są najpopularniejsze?

Silnik benzynowy, wysokoprężny, układ hybrydowy, a może napęd elektryczny? Zastanawialiście się kiedyś, jaki typ jednostki napędowej najczęściej znajduje się pod maskami samochodów na świecie?

Unia nakazuje: spalin ma być mniej. Diesle będą droższe!

Nie jest zaskoczeniem, że w skali globalnej nadal najpopularniejsze źródło napędu aut osobowych stanowią silniki benzynowe, ale np. już co piąty nowy samochód w Japonii jest wyposażony w napęd hybrydowy. Silniki Diesla mają najmocniejszą pozycję w Europie oraz Indiach. Zobaczmy, jak sytuacja wygląda w różnych regionach i na wybranych rynkach.

Silniki benzynowe Tego typu jednostki cieszą się zdecydowanie największą popularnością w Chinach, gdzie niemal wszyscy nabywcy nowych samochodów wybierają wersje benzynowe. W Stanach Zjednoczonych i Japonii ich odsetek wynosi ok. 75%. Nadal w silnikach benzynowych powszechnie stosowane są układy wtrysku pośredniego (więcej niż w co drugim samochodzie), ale coraz większy udział mają nowoczesny wtrysk bezpośredni, a także downsizing i turbodoładowanie.

Silniki Diesla Jednostki wysokoprężne przeważają w krajach europejskich i Indiach. Co drugi nowy samochód na tych rynkach ma pod maską silnik Diesla. W Korei Płd. 30% aut występuje w wersji wysokoprężnej. Stały wzrost popularności silników zasilanych olejem napędowym można zaobserwować w USA.

Światowa mapa napędówŚwiatowa mapa napędów Źródło Bosch Źródło: Bosch

Napędy hybrydowe i elektryczne Z roku na rok coraz popularniejsze stają się samochody hybrydowe. Największy udział mają one w Japonii, ponieważ producenci z tego kraju mają największe doświadczenie w tej technologii. Prawie co piąte nowe auto na tamtejszym rynku ma napęd hybrydowy. W dalszej kolejności hybrydy najlepiej sprzedają się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Coraz więcej takich aut można również spotkać na polskich drogach. Bosch prognozuje na rok 2020 światową sprzedaż 6,5 mln układów Strong Hybrid, 3 mln układów Plug-In oraz 2,5 mln samochodów elektrycznych (przy założeniu 113 mln sprzedanych samochodów w 2020 roku).

Napęd elektryczny to nadal margines. Największą przeszkodą w popularyzacji tego źródła jest bardzo niski zasięg na pełnych bateriach i długi czas ich ładowania.

Flex-Fuel, CNG, LPG Silników zasilanych benzyną i tańszym etanolem najczęściej używają Brazylijczycy. Drugim, ale znacnzie mniejszym rynkiem pod tym względem, są Stany Zjednoczone.

Gaz ziemny cieszy się na całym świecie rosnącą popularnością. Od 10 lat światowa sprzedaż układów napędowych CNG rośnie w tempie 25% rocznie. W Korei Południowej samochody z napędem na gaz ziemny mają obecnie 11-procentowy udział w rynku. Gaz ziemny jest tańszy i bardziej ekologiczny. W Polsce przeszkodę stanowi brak rozwiniętej sieci stacji tankowania CNG.

W zestawieniu brakuje paliwa LPG, które właśnie w naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością - ok. 15% aut jest wyposażonych w instalację zasilaną tym paliwem.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe przepisy UE | Szersza lista obowiązkowego wyposażenia aut

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.