Napęd 4x4 ma różne oblicza - sprawdzamy go w SUV-ie, miejskim crossoverze i limuzynie

redakcja
04.09.2018 10:24
A A A
Skoda Superb Sportline

Skoda Superb Sportline (fot. Skoda)

autor
open-image
Skoda od wielu lat stosuje w swoich samochodach napęd na cztery koła. To nie tylko auta z powodzeniem startujące w rajdach, lecz również cywilne wersje popularnych modeli. 4x4 przydaje się zarówno w SUV-ach, crossoverach, jak i w klasycznych limuzynach. Wpływa na bezpieczeństwo i dzielność w trudnych warunkach, co docenili TOPR-owcy wspierani przez Czeski koncern od 16 lat.
  • Skoda Kodiaq

   Ten flagowy okręt Skody jest największym spośród szerokiej gamy SUV-ów. Na pokład może zabrać nawet 7 osób wraz ze sporym bagażem. W standardowej konfiguracji kufer zmieści 270, a po złożeniu dwóch rzędów aż 2065 litrów. Dodatkowo, możemy liczyć na wiele systemów aktywnego wsparcia. Auto można wyposażyć w układ wspomagający wjazd i zjazd ze wzniesienia, a także kamery przedstawiające obraz wokół samochodu. Elektronika sprawdzi się również poza asfaltem.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • 4x4 z doładowanymi silnikami

   Oferta silnikowa jest dość bogata, a 4x4 występuje z każdą jednostką napędową. Benzynowe jak i wysokoprężne mają odpowiednio 150 i 190 KM. Łączą się z manualnymi lub automatycznymi, dwusprzęgłowymi przekładniami. Prześwit na poziomie 188 mm wraz z adaptacyjnym zawieszeniem z funkcją off-road pozwoli bez mrugnięcia okiem pokonać koleiny wypełnione błotem lub zaśnieżone drogi. Napęd 4x4 wpływa nie tylko na komfort, lecz również na bezpieczeństwo.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • Skoda Karoq

   Kompaktowy SUV przebojem wdarł się na europejski rynek. Z napędem na przednią oś pełni funkcję crossovera, a z 4x4 nie ustępuje dzielnością w terenie większemu Kodiaqowi. Auto ma 438 centymetrów długości, a prześwit wynosi 172 mm. To oznacza, że forsowanie wysokich krawężników w mieście przyjdzie z dziecinną łatwością. Kolejny argument stanowi dobra widoczność w każdym kierunku oraz opcjonalne kamery wokół auta.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • 4x4 z najmocniejszymi jednostkami

   Z uwagi na fakt, że paleta silników Karoqa ma rozpiętość od 115 do 190 KM, nie z każdym motorem da się sparować 4x4. Układ bazujący na sprzęgle typu Haldex występuje w 1.5 TSI (150 KM) i 2.0 TSI (190 KM). Miłośnicy diesla mają do wyboru 2.0 TDI o mocy 150 koni. Najmocniejszy wariant wysokoprężny przyspiesza do setki w 8,8 sekundy i rozpędza się do 195 km/h. Występuje w połączeniu z manualną lub automatyczną, 7-stopniową przekładnią dwusprzęgłową.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • Skoda Superb

   Napęd na cztery koła w limuzynie lub rodzinnym kombi? Wbrew pozorom, takie połączenie ma sens. Przede wszystkim na drogach o gorszej jakości lub śliskiej nawierzchni, gdzie łatwo o poślizg. W optymalnych warunkach, obecność 4x4 jest niewyczuwalna. Nie wpływa też na większe zużycie paliwa. Moment obrotowy trafia na tylną oś w momencie, gdy komputer wykryje utratę przyczepności. Reakcja jest błyskawiczna, a wyjście z poślizgu - dziecinnie łatwe.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • Nie tylko na autostradę

   Superb świetnie czuje się nie tylko na autostradzie, lecz również na krętych drogach. Jeśli regularnie korzystacie z narciarskich kurortów, wersja 4x4 dostarczy sporo przyjemności na dojazdowych serpentynach. Ponadto, mamy do dyspozycji mocne silniki oraz nieco wyżej zawieszoną odmianę Scout. 4x4 łączy się z 2.0 TDI (190 KM) i 2.0 TSI (272 KM). W standardzie dostajemy automat i dobre osiągi - benzynowy silnik przyspiesza do setki w 5,5 sekundy.
   SPRAWDŹ CENNIK
  • Czas wyprzedaży

   W związku z akcją wyprzedażową na modele z 2019 rocznika, możemy skorzystać ze sporych rabatów. Przeceniono większość specyfikacji wyposażeniowych i silnikowych. Kodiaq może pochwalić się rabatem sięgającym 9 tysięcy złotych. Karoqa kupimy z upustem do 10 tysięcy, a zmodernizowanego kilka miesięcy temu Superba ze zniżką w wysokości 4 tysięcy złotych. Możemy też liczyć na dodatkową premię za odkup starego auta i pakiet przeglądów na promocyjnych warunkach.
   SPRAWDŹ CENNIK
autor

*** ***

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o: