Hybryda czy elektryk? Co się bardziej opłaca?

Redakcja
02.04.2019 10:36
A A A
Hyundai KONA Hybrid

Hyundai KONA Hybrid (Hyundai)

autor
open-image
Hyundai sukcesywnie wzmacnia ofertę autami przyjaznymi środowisku. Najpierw pojawiła się elektryczna odmiana modelu Kona, a teraz w katalogu zadebiutował wariant hybrydowy. Obie wersje mają swoich zwolenników, lecz mocno się różnią. Sprawdzamy, jakie są między nimi różnice.
  • Crossover w rozmiarze B

   Elektromobilność w Polsce rozwija się powoli. Wynika to z małego zaufania do aut elektrycznych i skromnych zasięgów. Kona zdaje się iść własną drogą. Pozwala na wiele dni zapomnieć o ładowaniu, a w mieście spisuje się niczym pojazd z napędem konwencjonalnym. Do tego wygląda ciekawie. Mierzy 418 cm, nie ma tradycyjnego grilla, a prześwit wynosi aż 171 mm. W standardzie dostajemy 17-calowe felgi oraz LED-owe światła do jazdy dziennej.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Funkcjonalne wnętrze

   Przedział pasażerski do złudzenia przypomina ten z Kony z napędem spalinowym. Główna różnica polega na nieco wyższym umiejscowieniu podłogi. Pod nią ukryto akumulatory. Siedzi się trochę wyżej, ale widoczność w każdym kierunku jest dobra. W miejscu lewarka zmiany biegów pojawiły się przyciski. Miejsca w dwóch rzędach w zupełności wystarczy dla czterech dorosłych osób. Bagażnik zmieści 332, a po złożeniu oparcia 1114 litrów.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Dwa warianty do wyboru

   Kona występuje w dwóch wersjach. Podstawowa ma 136 KM i baterie o pojemności 39,2 kWh. To wystarcza, by pokonać 289 kilometrów na pełnym naładowaniu (według WLTP). Ciekawiej przedstawia się najmocniejsza specyfikacja o mocy 204 KM. W tym przypadku otrzymujemy akumulatory 64 kWh i zasięg przekraczający 440 km. Warto jednak wiedzieć, że podczas typowo miejskiej jazdy można przejechać jeszcze więcej. Przyspieszenie do setki wynosi 7,6 sekundy.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Łatwo się zaprzyjaźnić

   Z uwagi na uniwersalny charakter samochodu, Konę łatwo polubić. Ma dość sprężyste zawieszenie, dobre osiągi i przyjazny w mieście układ kierowniczy. Do tego oferuje praktyczne wnętrze i zasięg dorównujący wielu samochodom z napędem spalinowym. Trzeba się jednak liczyć z wyższą niż w odmianach benzynowych i wysokoprężnych ceną. Podstawowa, nieźle wyposażona wersja Style z akumulatorem o pojemności 39,2 kWh kosztuje 152 900 złotych.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Kona Hybrid

   Wersja hybrydowa jako ostatnia dołączyła do palety napędowej Kony. Tandem elektryczno-spalinowy opiera się na 1.6-litrowym motorze benzynowym. Układ generuje 141 KM mocy systemowej i 256 Nm. W standardzie dostajemy dwusprzęgłowy, 6-stopniowy automat i napęd na przednie koła. Dzięki wsparciu „elektryka”, zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi zaledwie 3,9 litra. Ponadto, Hyundai może pochwalić się emisją CO2 na poziomie 90 g/km.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Bogate wyposażenie

   Hybrydę można wyposażyć w systemy, których nie znajdziemy w pozostałych odmianach. Auto potrafi utrzymać się w pasie ruchu, a także wykrywa przeszkody w postaci innych samochodów, pieszych i rowerzystów. W przypadku braku reakcji kierowcy, automatycznie uruchomi hamulce. Możemy też liczyć na inteligentny tempomat, podgrzewaną kanapę oraz ostrzeganie o znakach drogowych. Kabinę wzbogacono 10,25-calowym, dotykowym ekranem i nagłośnieniem firmy Krell.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Nowy zestaw wskaźników i dobre osiągi

   Hybrydowa odmiana może też pochwalić się nowym, zaprojektowanym dla tego modelu zestawem wskaźników. Centralny wyświetlacz LCD o przekątnej 4,2 cala informuje o poziomie naładowania akumulatora, bieżącym zasięgu, wskazówkach nawigacji, czy statusie systemów bezpieczeństwa. Ponadto, Kona gwarantuje przyzwoite osiągi. Rozpędza się do pierwszej setki w 11,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 160 km/h. Przekonuje też elastycznością w trasie.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
  • Nie tylko do miasta

   Hybrid dobrze czuje się w mieście, ale sprawdzi się również w trasie. Motor elektrycznie korzystnie wpływa na zużycie paliwa i odzyskuje energię podczas hamowania. Oddaje ją przy przyspieszaniu i podjazdach pod wzniesienia. Tym samym, otrzymujemy solidny zastrzyk momentu obrotowego. Ponadto, w ramach aktualnej promocji, „zieloną” wersję rozsądnie wyceniono. Dość bogata specyfikacja Comfort to wydatek na poziomie 92 900 złotych.
   SPRAWDŹ OFERTĘ
autor

*** ***

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.

Więcej o: