Kandydat w plebiscycie The Best of Moto.pl - Fiat 500X

Fiat 500X doczekał się w tym roku poważnego faceliftingu. Lubiany miejski SUV zmienił się na tyle, że w plebiscycie The Best of Moto.pl jest mocnym kandydatem w aż trzech kategoriach.

Nowy Fiat 500X w naszym plebiscycie The Best of Moto.pl będzie rywalizował w trzech różnych kategoriach. Stylowy, włoski SUV ma szansę na tytuł Samochodu Roku 2018 jako "auto miejskie", "auto praktyczne" oraz "małe auto dla aktywnych". Kto wygra w danej kategorii zdecydujecie Wy, więc serdecznie zapraszamy do głosowania. Na głosujących czekają nagrody. Dlaczego nowy Fiat 500X to tak ciekawa propozycja  w segmencie?

Nowy Fiat 500X - zmiany w wyglądzie

Najmniej zmienił się wygląd Fiata 500X. Włosi postanowili lekko go unowocześnić, żeby wciąż prezentował się na drogach świeżo. Przemodelowano więc zderzaki i grill, crossover otrzymał też nowe LED-owe reflektory z przodu i tyłu. Co ważne, nowe reflektory zapewniają nie tylko świeższy wygląd, ale także wydajność lepszą o 20 proc. Do znanych nam już wersji stylistycznych Cross i City Cross dołączy najbardziej miejska propozycja - Urban.

Lifting dodał także do konfiguratora nowe kolory i wzory obręczy, dzięki czemu możliwości personalizacji stylowego SUV-a są jeszcze bardziej imponujące.

Na Fiata 500X w kategorii "auto miejskie" możesz głosować w tym miejscu

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Fiat

Nowy Fiat 500X - sporo nowości we wnętrzu

Włosi potrafią robić wysmakowane wnętrza, co 500X zdaje się tylko potwierdzać. Atrakcyjne wzornictwo obejmuje kilka rodzajów tkanin, skór, paneli dekoracyjnych oraz kolorów. Miękkimi tworzywami obito górną część deski rozdzielczej, a także przednie boczki drzwiowe. Miejsca w dwóch rzędach z powodzeniem wystarczy dla czterech dorosłych osób. Fotele są bardzo wygodne. Bagażnik pomieści 350 l, a po złożeniu asymetrycznej kanapy możliwości przewozowe wrosną do 1000 l.

Nowa jest wielofunkcyjna kierownica, a tuż za jej kołem kryje się kolejna modernizacja. To analogowe zegary z 3,5-calowym wyświetlaczem komputera pokładowego pośrodku. Umieszczono je w tubach i wyposażono w sporej wielkości czcionkę poprawiającą czytelność. Fiat 500X otrzymał także nowy ekran systemu multimedialnego. Ma 7 cali, wysoką rozdzielczość i cechuje się świetną przejrzystością. Intuicyjne menu ułatwia poruszanie się po rozmaitych zakładkach. System potrafi czytać SMS-y, ma funkcję rozpoznawania głosu, dwa porty USB, a także kamerę cofania. Fiat postawił na nawigację TomTom 3D. 

Można jednak wykorzystać możliwość sparowania ze smartfonem i korzystać z muzycznych aplikacji, portalów społecznościowych oraz Google Maps. Nowy Fiat 500X obsługuje Apple CarPlay oraz Android Auto.

Fiat 500X rywalizuje w plebiscycie The Best of Moto.pl również w kategorii "auto praktyczne". Głosować możesz w tym miejscu

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Fiat

Na coraz dłuższej liście systemów bezpieczeństwa i asystentów kierowcy znajdziemy m.in.:

 • System rozpoznawania znaków drogowych
 • Speed Advisor - pozwala, za pomocą jednego kliknięcia, dostosować prędkość samochodu do prędkości dozwolonej na drodze: za pomocą systemu rozpoznawania znaków drogowych
 • Asystent pasa ruchu
 • Tempomat aktywny - może zostać włączony w celu automatycznego zmniejszenia ustawionej prędkości, gdy pojazd zbliża się do pojazdu znajdującego się z przodu na tym samym pasie. „Safety Distance Manager" powraca do ustawionej prędkości, gdy pojazd znajdujący się z przodu przyspiesza lub zmienia pas ruchu.
 • Autonomous Emergency Brake: w nowym 500X dostępny jest system awaryjnego hamowania, który jest w stanie rozpoznać przeszkody znajdujące się przed samochodem i automatycznie zahamować, jeśli kierowca wcześniej nie zareaguje tak, by uniknąć kolizji
 • Automatyczne światła z funkcją "Adaptive-High Beam
 • "Blind Spot Alert" i "Rear Cross Path Detection": system wykorzystuje czujniki wspomagające kierowcę w sytuacjach zmiany pasa ruchu lub lub podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego
 • Czujnik deszczu i zmierzchu
 • Kamera cofania
 • "Keyless Entry & Keyless Go" - system bezkluczykowego dostępu
 • Active Rear View Mirror - lusterko wsteczne fotochromatyczne

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Fiat

Rewolucja pod maską nowego Fiata 500X

Najważniejsze nowości znajdziemy jednak po maską nowego Fiata 500X. Podobnie jak w przypadku małego Jeepa, tutaj również FCA przygotowało małą rewolucję.

Zmodernizowana wersja Fiata to przede wszystkim nowe silniki benzynowe FireFly produkowane w Bielsku Białej. Pierwszy z nich to trzycylindrowy 1.0 o mocy 120 koni mechanicznych i 190 Nm. Współpracuje z manualną, 6-stopniową przekładnią, która przekazuje napęd na przednią oś. 

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Piotr Mokwiński

Z kolei 1.3 generuje 150 KM i 270 Nm dostępnych przy 1750 obr./min. Występuje tylko w połączeniu z dwusprzęgłowym automatem i napędem na przednie koła. Doładowany motor został bardzo dobrze wyciszony, co poprawia komfort akustyczny zarówno w mieście, jak i w trasie. Ponadto, przy okazji poprawiono wytłumienie kabiny, co sprawia, że w lekko terenowym Fiacie jest naprawdę cicho. Produkowany w Polsce silnik ochoczo wkręca się na obroty. Do setki przyspiesza w 9,1 sekundy i osiąga 200 km/h prędkości maksymalnej. Wartości w zupełności wystarczające, by w dynamicznym tempie pokonywać kolejne kilometry.

Po wysokoprężnej stronie mocy bez większych roszad. W ofercie pozostaną silniki 1.6 120 KM oraz topowy 150-konny silnik 2.0, który dostępny jest z automatem (9 biegów) i napędem 4x4.

W plebiscycie The Best of Moto.pl to czytelnicy decydują kto wygra w danej kategorii. Jeżeli chcesz oddać głos na "małe auto dla aktywnych" roku 2018, to możesz to zrobić tutaj.

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Fiat

Kandydat w plebiscycie The Best of Moto.pl - Fiat 500X

Fiat 500X to jeden z najbardziej lubianych miejskich SUV-ów w Europie. Po tegorocznym faceliftingu jest lepszy od poprzednika pod każdym względem. Włosi nie ograniczyli się tylko do odświeżenie wyglądu i wnętrza, ale zafundowali Fiatowi 500X sporo nowych systemów wsparcia i bezpieczeństwa, a także wzbogacili ofertę silnikową o oszczędne i wydajne jednostki benzynowe.

W plebiscycie The Best of Moto.pl nowy Fiat 500X rywalizuje w kategoriach "auto miejskie", "auto praktyczne" i "małe auto dla aktywnych".

Partnerem materiału jest Fiat.

Fiat 500X 2018Fiat 500X 2018 fot. Fiat

Więcej o: