Kandydat w plebiscycie The Best of Moto.pl - Audi A1

Nowe Audi A1 to prawdziwa rewolucja w segmencie miejskich samochodów. W klasie nie było jeszcze tak dojrzałego i zaawansowanego technicznie modelu. W naszym plebiscycie nowe Audi A1 jest więc mocnym kandydatem w kategorii "Auto Miejskie".

Zbudowane na nowoczesnej platformie nowe Audi A1 wyraźnie urosło. Mierzy teraz 4,03 m długości, 1,74 m szerokości i 1,41 m wysokości. Dzięki dużemu rozstawowi osi i sprytnie poprowadzonej linii dachu w środku wygodnie będą mogli podróżować wysocy pasażerowie, również na tylnej kanapie. Mimo sportowego wyglądu nikt nie powinien narzekać na brak miejsca na głowę i nogi.

Spory jest także bagażnik nowego Audi A1. Urósł aż o 65 l w porównaniu z poprzednim modelem i pomieści teraz 335 l. Po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń bagażowa wzrośnie do 1090 l. Co ważne, krawędź ładunkowa znajduje się nisko, na wysokości 67 cm, co pomaga w wygodnym załadunku. 

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Najnowocześniejsze małe auto na rynku

Nowe Audi A1 robi wrażenie, kiedy zajrzymy do wnętrza - wiele wykorzystanych rozwiązań dotąd dostępnych było tylko w znacznie większych i droższych modelach, a sam projekt kabiny nawiązuje do samochodów sportowych. Sportowe, napięte linie i powierzchnie, stanowią o charakterze całego wnętrza i znaleźć je można zarówno na tablicy rozdzielczej, jak i w drzwiach oraz na konsoli środkowej. Jak przystało na klasę premium, kierowca może wnętrze szeroko personalizować, bo dostępne są trzy linie wnętrza z wyborem kolorów i wykorzystanych materiałów.

Na nowe Audi A1 w naszym plebiscycie możesz głosować w tym miejscu

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Audi A1 może zostać wyposażone w dwa duże, ponad 10-calowe ekrany - wirtualny kokpit przed oczami kierowcy oraz wyświetlacz systemu MMI wkomponowany w deskę rozdzielczą. Sam system został znacząco uaktualniony i oferuje rozbudowane usługi typu connect. W połączeniu z Audi connect, nawigacja MMI Navigation plus oferuje kierowcom A1 funkcje znane dotąd wyłącznie z pojazdów klasy wyższej. Należy do nich m.in. hybrydowe prowadzenie do celu, które oblicza trasę w chmurze, uwzględniając kompleksową sytuację na drodze.

Usługi Audi connect obejmują także: informacje o trasie, parkingach i ruchu drogowym, dają dostęp do Twittera i skrzynki e-mail oraz umożliwiają nawigację z pomocą map Google Earth i Google Street View. Sprawdzić można także pogodę i ceny paliwa. 

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Miłośnicy smartfonów docenią półkę na telefon z możliwością indukcyjnego ładowania oraz obsługę Apple CarPlay i Android Auto. Ponadto w skład pakietu wchodzą dwa porty USB (1x USB-A, 1x USB-C z podwyższonym prądem ładowania). 

A1 może zostać wyposażone nawet w nastrojowe oświetlenie z 30 kolorami do wyboru czy nagłośnienie Bang & Olufsen Premium Sound System. Takie opcje kojarzą się raczej z limuzynami.

Nowe Audi A1 w plebiscycie The Best of Moto.pl walczy o tytuł Samochodu Roku w kategorii "Auto Miejskie". Głosować możesz w tym miejscu. Na głosujących czekają nagrody.

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Wybrane systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy w nowym Audi A1

Nowe Audi A1 imponuje także zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa w które może zostać wyposażone. Wiele z nich również było dotąd zarezerwowane dla większych samochodów:

  • ostrzeżenie przed zjechaniem z toru jazdy,
  • wskaźnik ograniczenia prędkości,
  • system ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu - Audi pre sense front. Jeśli system zidentyfikuje groźbę kolizji, to ostrzega kierowcę w kilku etapach. Gdy po ostrzeżeniu wizualnym i akustycznym nie nastąpi żadna reakcja, to system inicjuje krótkie przyhamowanie. W sytuacji awaryjnej, samodzielnie wyhamuje.
  • Audi pre sense basic - w razie niebezpieczeństwa przednie pasy bezpieczeństwa są elektrycznie napinane, a okna zamykane. Włączają się też światła awaryjne,
  • Adaptacyjny asystent prędkości,
  • kamera cofania z asystentem parkowania.

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Co pod maską?

Nowe Audi A1 będzie dostępne z benzynowymi silnikami z rodziny TFSI. Moc waha się od 95 do 200 KM. Bazowe jednostki to litrowy silnik R3, a mocniejsze propozycje to już konstrukcje 4 cylindrowe o pojemności 1.5 lub 2.0 l. Turbodoładowanie, bezpośredni wtrysk i filtr cząstek stałych, to komponenty standardowe. 

Dla wszystkich jednostek napędowych Audi oferuje manualną skrzynię biegów lub dwusprzęgłową, siedmiobiegową, automatyczną skrzynię S tronic. Wyjątkiem jest silnik 40 TFSI, z którym standardowo współpracuje sześciobiegowa przekładnia automatyczna S tronic.

Audi chwali się sportowo zestrojonym zawieszeniem i precyzyjnym układem kierowniczym. Nowe A1 ma być jednym z najlepiej jeżdżących małych aut na rynku. Charakter A1 każdy będzie mógł dostosować do swoich potrzeb dzięki systemowi wyboru trybów jazdy Audi drive select.

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Duże możliwości personalizacji

Nowe Audi A1 przyciąga wzrok odważną stylistyką, która nawiązuje do legendarnych modeli producenta (Ur-quattro i Sport quattro), a także do samochodów sportowych. Wyjątkowy styl nowego A1 został podkreślony szerokimi możliwościami personalizacji. Każdy będzie mógł zaprojektować swoje wymarzone auto dzięki 11 kolorom lakieru, kontrastowemu dachowi, kilku wzorom obręczy kół (od 15 do 18 cali) i 3 liniom wyposażenia, które wyróżniają się stylistycznymi akcentami.

Wszystko to sprawia, że nowe Audi A1 to prawdziwa rewolucja w klasie miejskich samochodów. W mocno obsadzonej kategorii "Auto Miejskie" nowe A1 uchodzi za jednego z faworytów. Swój głos na ulubionego mieszczucha możesz oddać w tym miejscu.

Partnerem materiału jest Audi

Audi A1 2018Audi A1 2018 fot. Audi

Więcej o: