Kandydat w plebiscycie The Best of Moto.pl - Audi Q8

Dawno żadna premiera z Ingolstadt nie zrobiła takiego zamieszania jak Audi Q8, flagowy SUV czerpiący garściami z aut typu coupe. W naszym plebiscycie Audi Q8 jest mocnym kandydatem kategorii "samochód uniwersalny".

Audi Q8 to najnowszy SUV producenta z Ingolstadt. Nowy model zajmie miejsce obok bardziej klasycznego modelu Q7 na samym szczycie rodziny Q. Audi Q8 to nowy okręt flagowy marki i propozycja dla każdego, kto szuka nieprzeciętnego SUV-a. Q8 czerpie bowiem garściami z samochodów typu coupe, co w połączeniu z praktycznością Q7 daje wyjątkową mieszankę.

Q8 powstało na nowoczesnej platformie, którą koncern wykorzystuje do budowy swoich najbardziej luksusowych SUV-ów. Technicznie Audi Q8 jest więc bardzo blisko spokrewnione z Porsche Cayenne, Bentleyem Bentaygą i Lamborghini Urusem.

Nowy SUV Coupe ma 4,99 m długości, 2 m szerokości i 1,7 m wysokości, a więc w przeciwieństwie do tego, co wskazuje nazwa jest krótsze (- 67 mm), niższe (- 40 mm), ale szersze (+ 35 mm) od popularnego SUV-a Q7.

Audi Q8 w plebiscycie The Best of Moto walczy w kategorii "samochód uniwersalny". Swój głos możesz oddać w tym miejscu.

Audi Q8Audi Q8 fot. Audi

Audi Q8 wyznacza nowy język stylistyczny

Jak przystało na najwyższy model w rodzinie, Audi Q8 wprowadza wiele nowości. Choćby nowy wygląd, do którego nawiązywać będą mniejsze SUV-y producenta.

Wygląd przedniego pasa jest zdominowany przez osłonę chłodnicy typu Singleframe oraz reflektory diodowe HD Matrix LED. Linia dachu elegancko opada ku tyłowi i przechodzi w delikatnie pochylone słupki D. Obręcze mogą mieć aż 22 cale. Ale to nie wszystkie stylistyczne smaczki - spojler, listwy wykańczające nadkola, listwy drzwi i dyfuzor mają kontrastowe kolory. Charakterystycznym elementem jest biegnący przez całą szerokość pokrywy bagażnika pas z diod LED.

Audi Q8Audi Q8 fot. Audi

Luksusowe i nowoczesne wnętrze

Wnętrze Audi Q8 do złudzenia przypomina nowe Audi A8. Projekt jest więc elegancki i minimalistyczny, a na pokładzie zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Mający wygląd czarnego panelu ekran, gdy jest wyłączony idealnie zlewa się z również czarną powierzchnią otoczenia.

Wyświetlacz górny, o przekątnej 10,1 cala, służy do obsługi systemów infotainment i nawigacji. Natomiast ekranu dolnego, o przekątnej 8,6 cala, kierowca używa do obsługi klimatyzacji, funkcji komfortu podróży oraz do wprowadzania tekstu. W trakcie tej ostatniej czynności, nadgarstek swobodnie spoczywa na dźwigni zmiany biegów. Za to przed oczami kierowcy umieszczono 12,3-calowy wirtualny kokpit nowej generacji.

System multimedialny MMI navigation plus ma stały dostęp do Internetu, dzięki czemu oferuje bardzo rozbudowane usługi connect.

Na Audi Q8 w kategorii "samochód uniwersalny" możesz zagłosować w tym miejscu. Na głosujących czekają nagrody

Audi Q8Audi Q8 fot. Audi

Audi Q8 - prawdziwie rodzinne i uniwersalne auto

Stylowe SUV-y coupe często zapominają o walorach praktycznych, ale nie jest tak w przypadku Audi. Nie bez powodu Q8 jest jednym z faworytów do wygrania kategorii "samochód uniwersalny" w naszym plebiscycie.

Prawie 3 m rozstawu osi sprawiają, że Audi Q8 oferuje przestronne wnętrze, większe od bezpośrednich konkurentów pod względem najważniejszych wymiarów, w tym długości wnętrza i miejsca nad głową. W standardowej konfiguracji bagażnik pomieści ponad 600 l, ze złożonymi oparciami z tyłu, przestrzeń bagażowa kryjąca się pod potężną klapą bagażnika ma 1755 l.

Audi Q8Audi Q8 fot. Audi

Wygląd zapowiada znakomite prowadzenie, a Q8 nie rozczaruje swojego kierowcy

Napęd Audi Q8 wykorzystuje układ quattro przenoszący napęd w proporcji 40:60 (przód:tył). Do tego krótkie zwisy, 254 mm prześwitu i system kontroli nachylenia pozwolą wyjechać poza asfalt. Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne pozwala podnieść karoserię o dodatkowe 90 mm.

Na liście wyposażenia opcjonalnego znajdziemy układ czterech kół skrętnych, który przy małych prędkościach odchyla tylne koła pod kątem 5 stopni w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu – zwiększa zwrotność samochodu. Przy większych prędkościach skręca w tym samym kierunku, co przednie koła. To poprawia stabilność na drodze.

Po Polsce już jeżdżą Audi Q8, wyposażone w 6-cylindrową, wysokoprężną jednostkę napędową o pojemności 3 l i mocy 286 KM, napęd na cztery koła quattro, automatyczną skrzynię biegów tiptronic oraz 48-woltowy układ elektryczny „mild hybrid”. Z czasem do oferty dołączy słabsza wersja silnika 3.0 TDI (231 KM) oraz benzynowa V-szóstka o pojemności 3 l i mocy 340 KM.

W kategorii "samochód uniwersalny" możesz zagłosować w tym miejscu

Audi Q8Audi Q8 fot. Audi

Najciekawsze nowoczesne systemy, jakie znajdziemy na pokładzie Audi Q8:

  • adaptacyjny tempomat - adaptive cruise assist,
  • asystent wydajności,
  • asystent ruchu poprzecznego,
  • ostrzeżenie przed zmianą pasa,
  • ostrzeżenie o wysokich krawężnikach,
  • kamery 360 stopni,
  • funkcja automatycznego wjazdu do garażu,
  • funkcja automatycznego parkowania.

Uniwersalny samochód roku 2018

Audi Q8 to zdecydowanie jedna z najważniejszych premier tego roku. W naszym plebiscycie spektakularny SUV coupe walczy o miano "samochodu uniwersalnego roku 2018" i jest mocnym kandydatem do tego tytułu. Audi Q8 wygląda świetnie, pod maską ma mocny silnik, zaskakuje osiągami, oferuje kierowcy luksus i nie zapomina o przestronności i bezpieczeństwie. To jeden z tych samochodów, który poradzi sobie z każdym zadaniem. Dzięki napędowi quattro Q8 nie zawiedzie nawet w trudnym terenie.

Jeżeli nowy SUV Audi zasłużył Twoim zdaniem na tytuł "samochodu uniwersalnego roku", to możesz na niego zagłosować w tym miejscu.

Partnerem materiału jest Audi

Więcej o: