Kandydat w plebiscycie The Best of Moto.pl - Volkswagen i "Mali Ratownicy"

Nie potrafimy udzielać pierwszej pomocy - 9 na 10 Polaków chciałoby dowiedzieć się więcej na jej temat. Volkswagen wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy uczy, jak ratować ludzkie życie. Akcja "Mali Ratownicy" została nominowana w plebiscycie The Best of Moto.pl.

„Pierwsza pomoc to supermoc” – pod takim hasłem Volkswagen edukuje najmłodszych w kwestii udzielania pierwszej pomocy. Projekt „Mali Ratownicy” powstał we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W jego ramach dzieci z całej Polski uczą się udzielania pierwszej pomocy. W 2017 roku kursy dla najmłodszych ukończyło 8 tys. dzieci, a tylko w ostatnie wakacje dołączyło do nich 9 tys. kolejnych. 

Pierwsza pomoc jako supermoc

- W dłuższej perspektywie chcemy, aby wszystkie dzieci w Polsce umiały udzielać pierwszej pomocy i z każdym dniem jesteśmy krok bliżej na drodze do osiągnięcia tego celu – mówi Michał Szaniecki, Dyrektor Marketingu marki Volkswagen. - Właśnie dlatego, że uczniowie są tak otwarci i chętni na zdobywanie tej najważniejszej, życiowej wiedzy, program „Mali Ratownicy” jest wszędzie tam gdzie są dzieci. W szkole, na plażach, w miastach. Z okazji dnia dziecka, ale też i rozpoczęcia roku szkolnego. Najmłodszym, którzy ukończyli nasze zajęcia, wręczamy zawsze materiały przygotowane przez instruktorów Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować. Dziecięce apteczki oraz komiksy pomagają najmłodszym utrwalać raz zdobytą wiedzę w formie zabawy - dodaje.

Skąd dzieci powinny znać zasady bezpiecznego zachowania i pomocy innym? Z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Volkswagena wynika, że blisko 30 proc. rodziców nie jest w stanie przekazać dziecku całej praktycznej wiedzy o pierwszej pomocy. 67 proc. z nich uważa, że nie ma wystarczających kompetencji, zaś 58 procent twierdzi, że jest to obowiązek szkoły. I rzeczywiście same dzieci przyznają, że o tym jak pomóc drugiej osobie dowiedziały się w szkole (52 proc.), w przedszkolu (36 procent) oraz od rodziców (33 proc.). To jednak nie wystarczy bo umiejętność udzielania pierwszej pomocy powinna być jak oddychanie czy dodawanie – każdy powinien ją mieć. Właśnie dlatego Volkswagen, wspólnie z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, stworzył program „Mali Ratownicy”. Dzięki wspólnym działaniom każde dziecko może zdobyć supermoc i dowiedzieć się jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy, kogo zawiadomić w sytuacji alarmowej, na jaki numer zadzwonić czy jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trudnej sytuacji.

Dla większości dzieci w wieku 6-9 lat (80 proc.) osoba, która pomaga innym i umie ich uratować jest dla nich superbohaterem. Jest to związane zapewne z przekazem bajek, w których główny bohater najczęściej wykorzystuje swoją siłę, by komuś pomóc, uratować kogoś. Prawie wszystkie badane dzieci deklarują, że chciałyby takie być.

Program 'Mali Ratownicy'Program 'Mali Ratownicy' Fot. Volkswagen

Najważniejsze zasady pierwszej pomocy

Najważniejsza zasada udzielania pierwszej pomocy to 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy. Pamiętajmy, że nieudzielenie pierwszej pomocy to złamanie prawa. Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, pomagajmy. Przenieśmy osobę ranną w bezpieczne miejsce, zadzwońmy po pomoc, udzielmy pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że prostymi czynami możemy uratować komuś życie.

Więcej o: