Ubezpieczasz samochód? Zobacz, o co warto zadbać wybierając polisę

Odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa może zapewnić bezstresowe użytkowanie samochodu. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie to nie tylko OC i AC.

Kupując samochód, liczymy na to, że będzie nam służył przez wiele lat bezawaryjnie i bez niespodziewanych wydatków. Aby tak się stało, musimy mieć bardzo dużo szczęścia albo postawić na sprawdzony pakiet ubezpieczenia. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby polisa, którą wybierzemy, faktycznie zapewniała nam spokój i ochronę w przypadku niespodziewanych sytuacji.

Ubezpieczenie OC i AC

Większość kierowców wybierając ubezpieczenie OC, kieruje się ceną. To uzasadnione podejście, ponieważ zakres polisy jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych i jest określany przez przepisy. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia AC. Poszczególne oferty różnią się nie tylko ceną, ale także zakresem ochrony.

Tutaj warto zwrócić uwagę na udział własny. Jest to kwota, którą w przypadku naprawy samochodu właściciel musi dopłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie AC można wykupić bez udziału własnego, ale trzeba wówczas liczyć się z wyższą ceną. Kolejny istotny punkt to suma ubezpieczenia. Warto dopilnować, aby była ona adekwatna do naszego pojazdu. W innym przypadku może się okazać, że musimy dopłacić z własnej kieszeni, aby pokryć koszt naprawy samochodu. Najlepiej, kiedy suma ubezpieczenia jest stała oraz nieredukcyjna. To pierwsze sprawia, że ubezpieczyciel przy wypłacaniu odszkodowania uwzględnia wartość pojazdu w dniu zawarcia umowy, a nie w dniu szkody. To drugie oznacza, że w przypadku szkody całkowitej, ubezpieczyciel nie pomniejszy należnej kwoty o wcześniej wypłacane odszkodowania, jeśli do takiej sytuacji dochodziło.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Ubezpieczenie, które daje spokój

Pełny pakiet ubezpieczeń to taki, który zagwarantuje użytkownikowi pojazdu pełen spokój oraz brak zmartwień związanych z niespodziewanymi kosztami. Przykładem firmy, która oferuje takie rozwiązanie, jest Volkswagen Financial Services. Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych od VW FS (OC, AC, NNW i Assistance) pokrywa koszty szkody wyrządzonej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, a także uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne. To także zabezpieczenie w razie kradzieży pojazdu lub jego pożaru. Ubezpieczenie NNW pokrywa koszty, które ponoszą uczestnicy wypadku związane m.in. z leczeniem, rehabilitacją czy zakupem leków. Ostatnie ubezpieczenie, czyli Assistance, zapewnia usługi serwisowe, np. holowanie auta z miejsca awarii, czy samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu. Pakiet ubezpieczeń od Volkswagen Financial Services można dobrać to własnych potrzeb, a wszystkie sprawy załatwić online (wraz z zakupem polisy przez internet).

Ochrona pogwarancyjna

Ubezpieczenia komunikacyjne zapewniają ochronę w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze, takich jak kolizja. Warto jednak podkreślić, że niespodziewane koszty związane z samochodem, to nie tylko skutki kolizji, czy wandalizmu. To także zwykłe usterki, których wszyscy kierowcy chcieliby uniknąć. Jest to jednak niemożliwe, a naprawy bywają nierzadko bardzo kosztowne. Nie trzeba się nimi martwić, dopóki samochód ma ważną gwarancję.

A co później? Przed niechcianymi wydatkami związanymi z naprawami można się zabezpieczyć także po wygaśnięciu gwarancji. Wystarczy kupić ubezpieczenie od usterki, czyli rodzaj ochrony pogwarancyjnej. Pokryje ono koszty związane z naprawą części, takich jak turbosprężarka czy skrzynia biegów. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje części i płynów eksploatacyjnych jak filtry czy olej silnikowy. Cena będzie zależna przede wszystkim od wieku auta oraz zakresu ubezpieczenia. Zwykle taka ochrona pogwarancyjna to koszt będący równowartością kilku procent wartości pojazdu w skali roku.

Volkswagen Financial Services oferuje ubezpieczenie od usterki o nazwie Car Protect, które jest inwestycją w spokój oraz kontrolą wydatków związanych z autem. Jeśli coś się zepsuje, to zostanie profesjonalnie wymienione w autoryzowanym warsztacie VW FS, a koszty pokryje ubezpieczyciel. Jedna z korzyści to brak nieprzewidzianych wydatków.

Ochrona pogwarancyjna od VW FS występuje w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to gwarancja przyznawana przez producenta, zwykle dla nowych samochodów kupowanych w salonie. Ochronę można przedłużyć z dwóch do nawet pięciu lat lub do określonego limitu kilometrów (od 150 000 do 200 000 km). Druga odmiana to ochrona pogwarancyjna jako produkt ubezpieczeniowy, który można także zakupić dla samochodu używanego. Dla aut 3 lub 4-letnich będzie to ochrona bardzo zbliżona do gwarancji producenta. W przypadku aut starszych ubezpieczenie obejmuje najbardziej kosztowne komponenty, które mogą ulec awarii, takie jak skrzynia biegów, sprzęgło czy silnik.

fot.shutterstockfot.shutterstock 

Dlaczego warto postawić na pełny zakres ubezpieczeń?  

Wybór pakietu ubezpieczeń to szereg korzyści. Po pierwsze – brak zmartwień związanych z niespodziewanymi kosztami. Po drugie – w przypadku rozwiązań od VW FS to kompleksowa obsługa w salonach i serwisach na terenie całej Polski. Dzięki pakietowi można liczyć na szybszą naprawę i mniej formalności oraz mieć pewność, że auto zostanie naprawione przy wykorzystaniu oryginalnych i nowych części zamiennych. Kolejny argument to bogaty wariant Assistance z wysokim limitem holowania i atrakcyjną opcją auta zastępczego. W przypadku finansowania zakupu pojazdu kredytem lub leasingiem Volkswagen Financial Services składkę ubezpieczeniową można włączyć w miesięczną ratę, co zapewnia jeszcze większą stabilność kosztów.

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest dopasowanie rozwiązań do potrzeb klienta, aby zapewnić mu bezstresowe użytkowanie samochodu. Skuteczny pakiet ubezpieczeń to taki, który zawiera w sobie ochronę przed większością nieoczekiwanych zdarzeń i zapewnia optymalne rozwiązania na wypadek różnych sytuacji, takich jak kradzież, stłuczka czy awaria. Kolejnym krokiem, jaki warto uczynić, jest przedłużenie fabrycznej gwarancji. Ubezpieczenia komunikacyjne i ochrona pogwarancyjna, o czym niejednokrotnie słyszymy od naszych klientów, oznaczają święty spokój w pakiecie – tłumaczy Magdalena Kaca, dyrektor Departamentu Zarządzania Klientem i Produktem w Volkswagen Financial Services.

Materiał promocyjny marki Volkswagen Financial Services