Audi skysphere concept to imponująca wizja przyszłości. Wcale nie tak odległej

Audi skysphere concept to imponujący projekt stylistów i inżynierów Audi, który zabiera nas w przyszłość motoryzacji. Wcale nie tak odległą, bo elektryczne i nowoczesne Audi już teraz jeżdżą po naszych ulicach.

Audi skysphere concept zadebiutowało w symbolicznym miejscu – podczas Monterey Car Week w Pebble Beach. Słynne pole golfowe i miejsce, gdzie odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych motoryzacyjnych konkursów elegancji to idealna lokalizacja na taką premierę.

Audi skysphere concept to zapowiedź tego, jak w przyszłości mogą wyglądać elektryczne modele z Ingolstadt. Audi już teraz ma rozbudowaną ofertę nowoczesnych samochodów z wtyczką i jest jednym z liderów sprzedaży. Kierowcy na całym świecie doceniają luksusowego Q8 e-trona, który dostępny jest także w modnej wersji Sportback. Gamę uzupełnia mniejszy, zaskakujący praktycznością SUV Q4 e-tron. Okrętem flagowym jest e-tron GT. W wersji RS ma aż 440 kW mocy i od 0 do 100 km/h przyspiesza w 3,3 sekundy!

Elektryki Audi imponują osiągami, zasięgiem, zaawansowanymi systemami i wyposażeniem. skysphere concept to najlepszy dowód, że marka jest gotowa na kolejny krok.

Audi Q8 e-tronAudi Q8 e-tron Audi

Audi e-tron GTAudi e-tron GT Konrad Skura

Zapowiedź nowej ery w motoryzacji

Audi skysphere concept. To napędzany w pełni elektrycznie, dwudrzwiowy kabriolet, którego linie prowadzą wprost do przyszłościowego designu Audi. Samochód ten to wizualizacja progresywnych, luksusowych pojazdów spod znaku czterech pierścieni, w których wnętrze staje się interaktywną przestrzenią, a pojazd platformą dla porywających doświadczeń. To wszystko będzie możliwe dzięki autonomicznej jeździe, rewolucyjnemu przeprojektowaniu wnętrza i płynnemu, cyfrowemu ekosystemowi.

- informuje firma. To wizja luksusowego kabrioletu w stylu GT o długości aż 5,19 m. Nawiązuje do modelu Horch 853 z końcówki lat 30. ubiegłego wieku, ale przenosi całą markę w przyszłość.

To pierwszy z trzech konceptów z rodziny sphere. Kolejny to grandsphere, który jest zapowiedzią nowej generacji Audi A8. Później dołączył do nich urbansphere, a więc nowoczesny miejski crossover. Cała trójka wyznacza nowy kierunek dla produkcyjnych samochodów spod znaku czterech pierścieni.

Choć żaden z nich nie trafi do oficjalnej sprzedaży, to pełnią bardzo ważną rolę.

Audi skysphere conceptAudi skysphere concept fot. Audi

Moc, osiągi i zmienna długość

Nikogo chyba nie zdziwi, że Audi skysphere to samochód w pełni elektryczny. Za dostarczenie mocy do kół Audi skysphere odpowiada silnik elektryczny umieszczony na osi tylnej będącej jednocześnie osią napędową. Łącznie 465 kilowatów mocy (ok. 630 KM) i 750 niutonometrów momentu obrotowego. Producent zapewnia, że taka moc jest w zupełności wystarczająca w ważącym 1800 kg pojeździe. Pierwsza setka na liczniku to kwestia czterech sekund. Pojemność akumulatora wynosi ponad 80 kWh, co przekłada się na ponad 500 km zasięgu.

To wynik, jaki samochód osiągnie w trybie jazdy GT, tym najoszczędniejszym i najwygodniejszym, który zaprojektowano z myślą o długich trasach po najpiękniejszych drogach Europy. Po włączeniu trybu sportowego zmieni się znacznie więcej niż tylko reakcje na gaz, utwardzenie się zawieszenia i

zmiana pracy układu kierowniczego. Audi skysphere zmieni swoją długość, żeby stać się bardziej kompaktowe, a przez to zwinniejsze. Prześwit zmniejsza się o centymetr, nadwozie skraca do 4,94 m, mniejszy jest także rozstaw osi - z takiego jak we flagowej limuzynie A8 L do poziomu sportowego RS 5. Audi skysphere w trybie Sport płasko przylega do drogi i ma tylko 1,23 metra wysokości.

Audi skysphere conceptAudi skysphere concept fot. Audi

Nowy pomysł na wnętrze

Innowacyjne i eleganckie wnętrze w wielu miejscach inspirowane było stylem Art Deco. Od razu w oczy rzucają się ekrany. Duże powierzchnie monitorów dotykowych - o szerokości 1415 mm i wysokości 180 mm - na desce rozdzielczej i w górnej części konsoli środkowej, służą do obsługi pojazdu i pokładowych multimediów. Także oglądania podczas jazdy filmów, czytania wiadomości czy brania udziału w wideokonferencjach. Audi skysphere jest samochodem autonomicznym poziomu czwartego, a więc w pewnych określonych sytuacjach drogowych i komunikacyjnych, kierowca może przekazać całkowitą odpowiedzialność samochodowi i nie musi już interweniować w jego prowadzenie.

W autonomicznym trybie jazdy kierownica i pedały się chowają, a kierowca i pasażerowie zyskują więcej przestrzeni. Kiedy to my będziemy chcieli przejąć kontrolę nad samochodem, to wnętrze przekształci się w ergonomicznie doskonały kokpit maszyny do jazdy. Wraz z podwoziem i karoserią, do tyłu przesuwa się także tablica przyrządów i panel monitora na konsoli środkowej.

Audi skysphere conceptAudi skysphere concept fot. Audi

Przyszłość motoryzacji jest elektryzująca

Nowe technologie, takie jak elektryfikacja, cyfryzacja i autonomiczna jazda, dały nam możliwość stworzenia doświadczenia, które wykracza daleko poza to, co oferują dziś typowe roadstery

- powiedział szef biura projektowego Gael Buzyn. To przepiękny projekt, ale nie tylko imponująca stylistyka jest tu ważna. skysphere concept wyznacza drogę dla całej marki. Niedługo wiele z rozwiązań i pomysłów przeniknie do produkcyjnych e-tronów.

Audi skysphere conceptAudi skysphere concept fot. Audi

Więcej o:
Copyright © Agora SA