Dbaj o jakość filtra kabinowego szczególnie wiosną. Skuteczna filtracja powietrza jest zbawienna dla alergików

Wiosenne porządki to znakomita okazja na wymianę filtra kabinowego w samochodzie. Wielu kierowców wciąż zapomina o tej prostej czynności i naraża się na poważne problemy. Filtr kabinowy to bariera dzieląca kierowcę i pasażerów od zanieczyszczeń.

Kluczowy dla komfortu podróżowania i zdrowia dróg oddechowych podróżnych jest filtr kabinowy. Instalowany na podszybiu lub za schowkiem przed siedziskiem pasażera, zapobiega dostawaniu się do wnętrza pojazdu pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń.

Dlaczego wymiana filtra kabinowego jest taka ważna?

Po kilku latach ciągłego użytkowania, filtr kabinowy nigdy nie będzie spełniał swoich zadań. Dodatkowo, jego niedrożność doprowadzi do szybkiego rozwoju drobnoustrojów w układzie wentylacyjnym, co bezpośrednio może przyczynić się do chorób układu oddechowego. Zabrudzony filtr to również duże trudności z parującymi szybami we wnętrzu auta. Przyczyna leży po stronie wilgoci gromadzonej w kabinie.

Eksperci podkreślają, że filtr kabinowy powinno się wymieniać raz na rok lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Większość Polaków wciąż tego nie robi. Z badań wynika, że w 2021 r. filtr wymieniło 39,8 proc. kierowców.

Sprawny filtr chroni nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także alergiami, co ma znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy po zimie przyroda budzi się do życia, a rośliny zaczną pylić. Instytut Ochrony Zdrowia podaje, że 40 proc. Polaków choruje na alergię. Niektóre badania pokazują, że w dużych miastach nawet 70 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym może zmagać się z alergią.

Wymiana filtru kabinowego to jedna z podstawowych czynności w obsłudze samochodu.
Wymiana filtru kabinowego to jedna z podstawowych czynności w obsłudze samochodu. Shutterstock

Jak wybrać dobry filtr kabinowy?

Dobry filtr kabinowy sprawia, że powietrze w samochodzie jest czystsze, a kierowca i pasażerowie mogą podróżować w komfortowych warunkach. Lepsza koncentracja kierowcy dzięki ochronie przed alergenami, bakteriami i smogiem oraz wyeliminowaniu problemu zaparowanych szyb zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Warto wybrać filtr kabinowy ze specjalną warstwą srebra Bosch FILTER+. Zaawansowana technologia sprawia, że jest znacznie skuteczniejszy od filtrów z węglem aktywnym. FILTER+ marki Bosch:

  • neutralizuje alergeny i bakterie,
  • zatrzymuje pył i smog (PM 2,5 do 98 proc.),
  • zatrzymuje szkodliwe gazy (np. ozon, spaliny) i nieprzyjemne zapachy,
  • zatrzymuje pyłki i drobny kurz (PM 10 do 100 proc.),
  • chroni klimatyzację,
  • zmniejsza ryzyko zaparowania szyb.

Filtr kabinowy Boscha to świetny wybór dla każdego kierowcy, któremu zależy na jak najczystszym powietrzu w kabinie.

Dlaczego Bosch FILTER+ jest tak skuteczny?

Wysoką skuteczność działania filtr kabinowy Boscha zawdzięcza aż czterem warstwom. To kolejno:

  • antybakteryjna – zawiera jony srebra. Zatrzymuje i unieszkodliwia wszelkie bakterie,
  • węgla aktywnego – pochłania nieprzyjemne zapachy i zatrzymuje szkodliwe gazy,
  • mikrowłóknina – niezwykle cienkie włókna zatrzymują do 98% cząstek PM 2,5, a dodatkowo pyłki i alergeny,
  • włóknina nośna – zapewnia wytrzymałość filtra.
Bosch Filter+
Bosch Filter+ fot. Bosch

Kierowco, zadbaj o swoje zdrowie właśnie teraz

Tradycyjnie kierowców czekają teraz wiosenne porządki. Przygotowanie samochodu po zimie nie powinno ograniczyć się tylko do wymiany opon na letnie i zmyciu z nadwozia soli. Dla własnego zdrowia warto poświęcić swojemu autu trochę więcej czasu.

Teraz jest dobry moment na wymianę filtra kabinowego. Można to zrobić przy okazji wiosennego czyszczenia klimatyzacji. Dobry filtr to ulga dla alergików, dla których nadchodzą teraz trudne czasy.

Więcej o: