Lexus ES jako samochód dla menadżera - prestiżowy, nowoczesny i ekologiczny samochód służbowy

Samochód służbowy to często coś więcej, niż praktyczne kombi w dieslu. Niektóre stanowiska wymagają bardziej prestiżowego środka transportu, a i niektórzy kierowcy mają ściśle określone preferencje. Jaki samochód wybrałby nowoczesny, proekologiczny menadżer, który ceni styl i nowoczesne technologie, a jednocześnie troszczy się o planetę i ekonomię jazdy? Prawdopodobnie hybrydową limuzynę.

Elegancja w biznesie jest ważna. Nikt nie pójdzie na spotkanie biznesowe w wyciągniętym dresie, ani nie pojedzie nieestetycznym autem. Bo właśnie o estetykę chodzi niemal w każdej branży. Pierwsze wrażenie zawsze jest ważne, dlatego tak samo istotna jest wyprasowana koszula, jak i odpowiednie auto.

Coraz więcej osób jest bardziej świadomych siebie, świata i środowiska. Okazuje się, że dbanie o klimat jest nie tylko prostsze niż nam się na początku wydawało, ale także potrafi być przyjemne. Dowodem tego są na przykład hybrydowe limuzyny. Prestiżem biją na głowę wszystkie marki popularne razem wzięte, zapewniają ekscytujące wrażenia podczas jazdy, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że wielu menadżerów stojąc przed wyborem nowego auta spogląda w stronę Lexusa ES.

Lexus ESLexus ES Lexus

Elegancja z charakterem

Lexus ES to pełnoprawna limuzyna, ale opadająca linia dachu w stylu coupe nadaje mu dynamicznego charakteru. Wnętrze jest przestronne i wykonane w najwyższej jakości materiałów. Fotele obite skórzaną tapicerką nawiązują do tych, które znajdziemy w kultowym niemalże sportowym modelu LC, a kokpit został zorientowany na kierowcę. To rozwiązanie, które Lexus określa "miejscem sterowania" ("Seat in Control"). To prosta idea mówiąca, że po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy wszystkie elementy sterujące powinny być w zasięgu ręki, a wszystkie wskaźniki - w polu widzenia. Podłokietniki komfortowo podpierają łokcie, a przyciski można naciskać bez odrywania rąk od kierownicy. Taki komfort sprzyja długim podróżom, dzięki czemu dalekie delegacje nie tylko przestają być męczące, ale wręcz stają się przyjemnością.

Kompaktowa limuzyna w nowym wymiarze

Lexus ES powstał na nowej platformie GA-K (Global Architecture – K). Samochód jest dłuższy o 65 mm, niższy o 5 mm i szerszy o 45 mm od swego poprzednika, którego nie było na europejskim rynku. Większy o 50 mm rozstaw osi i kół z przodu i z tyłu (odpowiednio o 10 i 37 mm) pozwolił na uzyskanie jeszcze bardziej przestronnej kabiny. Jednak mimo gabarytów limuzyny, prowadzenie i wygląd Lexusa ES znacznie bardziej przypomina usportowione grand coupe.

Lexus ESLexus ES Lexus

Szef kierowców doświadczalnych Lexusa ES, Yoshiaki Ito, powiedział:

Chcemy, aby każdy kierowca ES miał wrażenie pełnej kontroli nad samochodem. To rodzaj komfortu wykraczający daleko poza wygodną jazdę

I trzeba przyznać, że zespół zajmujący się układem jezdnym spełnił wszelkie oczekiwania. Dysponując solidnymi fundamentami, udało się stworzyć zawieszenie zapewniające zarówno doskonały komfort, jak i precyzję prowadzenia. Wszystko dzięki innowacjom, które zapewniły poprawę własności jezdnych i stateczności jazdy w pełnym zakresie prędkości.

Niezwykły samochód nie może wyglądać zwyczajnie. Dlatego paleta 12 kolorów lakieru Lexusa ES obejmuje ciekawe odcienie beżu i zieleni. Ice Ecru inspirowany jest barwą światła słonecznego odbijającego się od świeżego śniegu, zaś Sunlight Green – odcieniem wody morskiej oświetlanej przez słońce. Dzięki temu elegancka limuzyna jeszcze bardziej może wyróżnić się z tłumu.

Lexus ESLexus ES Lexus

Samoładująca się hybryda

Samoładujący elektryczny napęd hybrydowy czwartej generacji sprawia, że ES ma nie tylko doskonałą dynamikę, ale także wyjątkowo niskie zużycie paliwa. Model o oznaczeniu 300h bazuje na nowej hybrydowej jednostce napędowej o pojemności 2,5 litra. Czterocylindrowy silnik benzynowy oraz lekki silnik elektryczny generują łączną moc układu 218 KM.

Co oznacza pojęcie samoładującego napędu hybrydowego? Pełną wygodę. Kierowca nie musi martwić się o podłączenie auta do ładowania. Po prostu wsiadasz i jedziesz. Podczas spokojnej jazdy miejskiej pierwsze skrzypce gra tryb samochodu elektrycznego (EV), w którym silnik spalinowy może pozostawać uśpiony, nie emitując spalin ani nie zużywając benzyny. Jednak dzięki dwóm źródłom energii hybrydowy Lexus jest zarówno mocny, jak i oszczędny, bo zużycie paliwa w cyklu mieszanym może wynosić zaledwie 4,7 l/100km. By płynnie skoordynować pracę silnika benzynowego i elektrycznego, układ hybrydowy monitoruje warunki jazdy i odpowiednio steruje dwoma źródłami napędu w zależności od tego, czy przyspieszamy, hamujemy, poruszamy się w korkach czy po autostradzie. Można więc powiedzieć, że układ napędowy sam dopasowuje się do stylu jazdy kierowcy.

Lexus ESLexus ES Lexus

Niezrównane rozwiązania bezpieczeństwa

Lexus ES standardowo jest dostępny z pakietem bezpieczeństwa Lexus Safety System+. W wyższych wersjach wyposażenia znajdziemy Lexus Safety System +2, który udostępnia nowe możliwości ochrony kierowcy i pasażerów. System ochrony przedzderzeniowej PCS (Pre-Collision System) wzbogacono o układ wykrywania rowerzystów podczas jazdy w dzień. Zwiększenie czułości i zakresu dynamiki radaru poprawiło także zdolność do wykrywania pieszych w nocy. Ulepszono też system adaptacyjnych świateł drogowych AHS (Adaptive High-beam System) - obejmuje teraz nie tylko automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania, ale i zmianę kształtu snopa światła wytwarzanego przez matrycę 24 diod LED. Dzięki temu optymalnie oświetla drogę bez oślepiania kierowców innych pojazdów.

Nowy rozdział w historii ES

To już siódma generacja Lexusa ES. Podobnie jak flagowy Lexus LS, nowy ES ma rozbudzić zainteresowanie szerszego grona klientów, dotrzeć nie tylko do osób szukających dużej limuzyny, ale też tych poszukujących wygodnego sedana o takim samym poziomie prestiżu i jakości wykonania. Ze względu na dynamiczną stylistykę, wygodne i intuicyjne prowadzenie, ekologiczny napęd i najwyższą jakość wykonania, Lexus ES cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kadry menadżerskiej. To auto, które jest wizytówką świadomego kierowcy, dbającego o wizerunek, osiągi i los planety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.