Toyota Yaris, czyli przepis na sukces. Rewolucyjna czwarta generacja już w Polsce

Toyota Yaris to jeden z najpopularniejszych miejskich samochodów na świecie. Hatchback segmentu B doczekał się czwartego wcielenia, które właśnie wkracza na rynek. To zupełnie nowe auto, które zrewolucjonizuje swój segment.

Toyota Yaris to swego rodzaju fenomen segmentu B. Pierwsza generacja zadebiutowała 21 lat temu i od tamtej pory nieustannie pozostaje w czołówce swojej klasy. Trzy pierwsze generacje mają na swoich kontach niemałe sukcesy. Łącznie sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy, z czego pół miliona to Yarisy z napędem hybrydowym.

Lider segmentu B w Polsce

Sukces ostatnich dwóch dekad znalazł odzwierciedlenie w tegorocznych rankingach sprzedaży. Toyota Yaris jest najchętniej kupowanym samochodem segmentu B w Polsce w 2020 roku. Niekwestionowany sukces poprzednich generacji niedługo może zostać wyniesiony na jeszcze wyższy poziom, bo na rynek wkracza czwarta, zupełnie nowa generacja Toyoty Yaris.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Premiera dla każdego

24 sierpnia odbyła się oficjalna premiera czwartej generacji Toyoty Yaris. To pierwsza w historii premiera online, a relację z tego wydarzenia można obejrzeć na oficjalnym profilu Toyota Polska na YouTube. To jednak nie wszystko - w dniach 11-12 września odbędą się dni otwarte, podczas których każdy na własne oczy będzie mógł zobaczyć nowego Yarisa, a w najbliższych tygodniach zobaczymy trzy kolejne wideo produkcje z udziałem rewolucyjnego hatchbacka.

 

Dorosły mieszczuch

Toyota Yaris czwartej generacji powstała na zupełnie nowej modułowej platformie TNGA o oznaczeniu GA-B. Mimo kompaktowych rozmiarów pozwala na zupełnie nowe rozwiązania z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. Nowa płyta podłogowa pełni kluczową rolę w poprawie dynamiki Yarisa, ponieważ dzięki niej środek ciężkości położony jest niżej, a nadwozie ma większą sztywność, co przekłada się na zachowanie auta podczas jazdy. Choć żywiołem Yarisa jest miasto, nowy model równie dobrze będzie czuł się w trasie.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Nowa generacja hybrydy

W nowej Toyocie Yaris zastosowano czwartą generację napędu hybrydowego. Zapewnia on jeszcze mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję spalin. Zwiększono

także zdolność napędu do poruszania się tylko w trybie elektrycznym. Podczas spokojnej podróży nowy Yaris może poruszać się przez większość czasu w trybie bezemisyjnym niczym samochód elektryczny, ale bez obawy o doładowanie akumulatora.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Bezpieczeństwo

Nowa Toyota Yaris to także rewolucja w kwestii bezpieczeństwa aut segmentu B. W standardzie na pokładzie znajdziemy wiele systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Mowa o zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy (ADAS) takich jak asystent utrzymania pasa ruchu (LTA), układ reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) czy układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, który wykrywa ryzyko stłuczki z nadjeżdżającymi pojazdami lub potrącenia pieszego podczas skręcania na skrzyżowaniu.

Zwiększono także możliwości układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) - dodano system wykrywania pieszych i rowerzystów w dzień i w nocy. Nowy Yaris to także pierwsza Toyota wyposażona poduszki powietrzne w tunelu środkowym, które zapobiegają zderzeniu się kierowcy i pasażera podczas uderzenia bocznego. Te wszystkie rozwiązania połączone z nową, wzmocnioną platformą sprawiają, że Yaris ma być najbezpieczniejszym samochodem miejskim na świecie.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Nowoczesna stylistyka

Nowy Yaris jest o 40 mm niższy od poprzednika (1470 mm), ale szerszy o 50 mm (1745 mm). Dzięki temu nadwozie zyskało zupełnie nowe, bardziej dynamiczne proporcje. Duży grill i wydłużona maska sprawiają, że Yaris wygląda dojrzalej od większości swoich konkurentów. Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić prowadzenie, skrócono przedni i tylny zwis, a podstawę słupka A przesunięto do tyłu, co zapewnia kierowcy jeszcze lepszą widoczność.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Przestrzeń godna samochodu kompaktowego

Wykorzystanie platformy GA-B pozwoliło na zmniejszenie długości auta o 5 mm przy jednoczesnym zwiększeniu rozstawu osi o aż 50 mm (2560 mm). Przełożyło się to na znacznie więcej miejsca w kabinie. Między kierowcą a pasażerem jest dodatkowych 20 mm, a bagażnik ma głębokość 700 mm i 286 litrów pojemności.

Toyota Yaris 2020Toyota Yaris 2020 Toyota

Toyota Yaris to samochód, który od lat ewoluuje stale dopasowując się do potrzeb użytkowników. Najnowsza generacja jest odpowiedzią na wszystkie oczekiwania kierowców. Czasy, w których miejskie samochody były pozbawione nowoczesnych rozwiązań już dawno minęły. Na pokładzie nowego Yarisa znajdziemy najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu multimediów, napędu, technologii i bezpieczeństwa, których nie powstydziłyby się nawet limuzyny z klasy premium.