Żeby kupić nowy samochód, nie trzeba mieć kilkudziesięciu tysięcy. W leasingu można mieć nowe auto za kilkaset złotych miesięcznie

Rynek nowych samochodów z roku na rok przybiera na sile. Kierowcy coraz częściej wybierają nowe auta, zamiast tych z rynku wtórnego. Na szczęście żyjemy w czasach, w których zakup samochodu nie musi wiązać się z wydatkiem kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Firmy oferują bardzo korzystne programy finansowe.

Kiedyś myśląc o zakupie pojazdu kierowaliśmy swoje kroki do komisów samochodowych i portali aukcyjnych. Choć auta z rynku wtórnego nadal cieszą się w Polsce dużą popularnością, coraz więcej kierowców stawia na fabrycznie nowe pojazdy. Zakup samochodu z salonu to ładnych kilka lat spokoju i pewnej eksploatacji. Kupując samochód z rynku wtórnego kupujemy niejako kota w worku - nigdy nie wiemy, czy auto nie ma ukrytych wad, albo ile trzeba będzie w nie zainwestować by mogło pochwalić się perfekcyjnym stanem technicznym. Nowe auta są wolne od wad, a przy prawidłowym serwisowaniu posłużą nam długie lata. Na dodatek ich zakup nie musi oznaczać zrujnowania domowego budżetu.

Dla firm - leasing EasyDrive

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się leasing dla przedsiębiorców. Kupując auto na firmę, możemy liczyć na preferencyjne warunki finansowania. Coraz więcej marek oferuje też taką formę sprzedaży klientom indywidualnym. Choć w nazwie nie zawsze pada słowo "leasing", zasady są bardzo podobne.

Volkswagen oferuje firmom leasing Easy Drive, w którym płacimy de facto tylko za część samochodu, a nie za cały. Po wybraniu modelu musimy określić wysokość wpłaty własnej, jaką chcemy wnieść. Może to być od 0 do 30 proc. Kolejny krok to czas trwania umowy - leasing zawieramy na 2, 3 lub 4 lata, podczas których zobowiązujemy się do przestrzegania założonego limitu kilometrów (nie jest on rozpatrywany w interwałach rocznych, liczy się całkowity przebieg). Wysokość miesięcznej raty zależy od tych parametrów. Im wyższa wpłata własna, tym niższa miesięczna rata i odwrotnie. Dzięki czemu małe i duże firmy mogą dopasować tę ofertę do własnych potrzeb. Taka forma leasingu określana jest czasem mianem leasingu z wysokim wykupem. Gdy umowa się zakończy, firma musi podjąć decyzję - czy chce zwrócić samochód, czy wykupić go na własność za pozostałą kwotę (początkową wartość samochodu pomniejszoną o wpłatę własną i wszystkie raty). Większość przedsiębiorców decyduje się na zakup nowego auta, dzięki czemu może sobie pozwolić na zmianę samochodu nawet co dwa lata.

Kredyt EasyDrive - "leasing" dla osób prywatnych

Bliźniacza oferta jest dostępna także dla klientów indywidualnych. Różnice są nieznaczne - pierwsza to nazwa. Oferta dla osób prywatnych nazywana jest kredytem, a nie typowym leasingiem. Druga kwestia to forma zakończenia umowy. W przypadku kredytu klient również może zwrócić lub wykupić auto, z tą różnicą, że spłacanie jego dalszej wartości może nadal odbywać się w ratach (lub jednorazowo, zależy to od preferencji klienta).

Czym się rożni leasing od kredytu? Kredyt wypada nieco drożej, ale w jednym i drugim programie finansowym Volkswagen oferuje atrakcyjnie wycenione pakiety przeglądów czy ubezpieczenia GAP (ubezpieczenie od utraty wartości) i RTI (ubezpieczenie 100 proc. wartości fakturowej). Przykładowo nowy Volkswagen Golf w leasingu EasyDrive może kosztować już od 455 zł netto miesięcznie, a w kredycie EasyDrive - od 533 zł.

Volkswagen Golf 8Volkswagen Golf 8 fot. VW

Leasing EasyBuy - wykup samochodu za 1 proc. wartości

Inną formą finansowania jest leasing EasyBuy. Wpłata własna może tu wynosić od 0 do 45 proc., a czas trwania leasingu wynosi 2, 3, 4 lub 5 lat. Przy zawieraniu umowy określamy wartość wykupu samochodu - może ona wynosić nawet 1 proc. wartości auta (maksymalnie 25 proc.).

Kredyt EasyBuy - spłacasz cały samochód

Podobna oferta jest skierowana do klientów prywatnych. Różnica tkwi we wpłacie własnej, która w przypadku kredytu EasyBuy wynosi od 30 do 50 proc. Jednak przez czas trwania umowy (3 lub 4 lata) miesięcznymi ratami spłacamy całą wartość pojazdu. W momencie opłacenia ostatniej raty, samochód staje się naszą własnością.

Oferty finansowania oferowane przez markę Volkswagen są naprawdę elastyczne. Niezależnie od tego, czy kupujemy auto prywatnie czy na firmę, możemy dopasować formę finansowania samochodu do własnych potrzeb i możliwości. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym zasobem gotówki, a potrzebujemy pilnie samochodu, możemy zdecydować się na kredyt lub leasing z zerową wpłatą własną. Wówczas za kilkaset złotych miesięcznie będziemy mogli cieszyć się nowym i niezawodnym samochodem. A decyzję o tym, co z nim zrobić dalej (wykupić czy zwrócić) możemy podjąć pod koniec trwania umowy. Gdy zagłębimy się w procedury leasingowe okazuje się, że nie tylko nie są tak skomplikowane jak się wydaje, ale są wręcz proste i intuicyjne. W obecnych czasach nie da się chyba kupić auta w bardziej korzystny, wygodny mniej stresujący sposób.

Więcej o: