Kiedy kupić opony zimowe? Z wymianą ogumienia na pewno nie czekaj na pierwszy śnieg

Kiedy powinniśmy wymienić opony na zimowe? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców zwłaszcza teraz, gdy znacznie pogorszyła się pogoda. Czy to już czas? Odpowiadamy na kilka najczęstszych pytań dotyczących zakupu nowych opon.

Zacznijmy od ważnego pytania. Czy w Polsce trzeba wymienić opony na zimowe?

Wielu kierowców uważa, że zmiana opon z letnich na zimowe jest w Polsce regulowana przepisami, a za brak odpowiedniego ogumienia można dostać mandat. To jednak nieprawda. W naszym prawie nie ma takich przepisów. To od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie będzie miał w swoim pojeździe. Pamiętajmy jednak, że w trudnych warunkach przewaga opon zimowych nad letnimi jest niepodważalna!

Na własnym bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Dlatego warto zainwestować trochę pieniędzy w zmianę opon letnich na takie, które zapewnią lepszą przyczepność podczas jazdy w warunkach zimowych. Przy czym nie zawsze muszą to być opony zimowe.

Czy to już czas na zmianę opon?

Po ciepłych tygodniach w Polsce doszło do wyraźnego ochłodzenia, a na drogach zaczyna robić się ślisko. Czy to już czas na zmianę ogumienia? Producenci są zgodni, że trudno jest wskazać jedną konkretną datę, w której należy dokonać wymiany ogumienia. Wszystko zależy od pogody. Jednak wieloletnie badania pozwoliły ustalić, że odpowiednim momentem na zmianę opon na zimowe jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza. Są to warunki, w których zachodzi już bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków.

Nawet jeżeli prognozy pogody w waszej okolicy pokazują, że do uderzenia zimy pozostało trochę czasu, to radzimy nie zwlekać z wymianą opon. Jesienna aura bywa w Polsce kapryśna, nie damy się więc zaskoczyć nagłemu ochłodzeniu, nie powinniśmy też zbytnio uszkodzić zimówek podczas jazdy w cieplejsze dni, które mogą się jeszcze zdarzyć w listopadzie. Unikniemy długich kolejek do wulkanizatorów oraz stresu, kiedy spadnie niespodziewany śnieg, a my będziemy musieli ruszyć w trasę.

Gdzie kupić dobre opony zimowe?

Bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają nowych opon przygotowało Allegro. Na specjalnej stronie dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce szybko znajdziemy odpowiednie opony do naszego samochodu. Wystarczy w odpowiednich polach wybrać najważniejsze parametry (np. rodzaj opony, jej szerokość, profil, średnicę itd.), a system pokaże nam odpowiednie ogumienie. Co ważne, na stronie znajdziemy też sporo porad, które mogą się okazać nieocenione dla osób, które niekoniecznie wiedzą, jak sprawdzić parametry opony.

Strona daje dostęp do opon najważniejszych marek. Znajdziemy tu producentów premium takich jak: Bridgestone, Continental, Michelin, Pirelli oraz Dunlop. Są oczywiście także tańsze opony dla kierowców, którzy nie potrzebują aż tak zaawansowanego ogumienia. Wybór jest bardzo szeroki (opony klasy premium, średniej oraz ekonomicznej), więc każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Kolejny plusem jest bardzo prosty zakup i błyskawiczna dostawa.

Na Allegro znajdziemy i opony nowe, i używane. Ciekawym rozwiązaniem może być kupno opon na raty. W takiej sytuacji kierowca nie musi się ograniczać stanem konta ani brać pożyczki. Płatność za wybrane produkty można rozłożyć na na 3, 5, 6, 10, 12, 15 lub 20 nieoprocentowanych rat.

oponyopony materiały prasowe

A jak nie potrzebujesz zimówek? Co z oponami całorocznymi?

Nie wszyscy kierowcy potrzebują jednak opon zimowych. Niektórym w zupełności wystarczą tzw. opony uniwersalne. W wielu obszarach Polski, zwłaszcza w miastach, w których służby dbają o to, by ulice pozostawały czarne, coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. Korzystają z nich przez cały rok, bądź opony letnie na zimę zmieniają właśnie na całoroczne.

Biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych dużych miastach w Polsce kierowcy nie mieli okazji do jazdy po zaśnieżonej ulicy od co najmniej kilku lat, wybór opon całorocznych nie wydaje się złym pomysłem. Przy czym warto mieć na uwadze fakt, że z pewnością w warunkach letnich tzw. opona letnia będzie miała lepsze właściwości jezdne niż opona całoroczna. Tak samo opona zimowa zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach zimowych niż opona całoroczna.

“Opony całoroczne nie nadają się jednak do eksploatacji w ekstremalnych warunkach zimowych. Droga hamowania na takich oponach jest dłuższa, co stwarza ryzyko wypadku. Przy ciepłej i suchej pogodzie są również mniej efektywne niż opony letnie”

- komentują eksperci jednej z największych firm oponiarskich na rynku. Opony całoroczne różnych producentów również można kupić na Allegro.

Więcej o: