Gdzie kupić akumulator i na co zwrócić uwagę, jeśli już szukamy go w internecie

Producent, cena i model - to oczywiste czynniki wpływające na wybór odpowiedniego akumulatora. A co powinno decydować o wyborze sklepu, w którym go kupimy? Jedno słowo. Recykling.

Akumulator nie jest zwykłym towarem, który można zamówić w internecie jak wycieraczki czy dywaniki samochodowe i wymienić. Jego transport i utylizacja podlegają szczegółowym regulacjom. Akumulator zbudowany jest częściowo z silnie trującego ołowiu. Nie można go tak po prostu wyrzucić do kosza z innymi śmieciami. Jego recyklingiem zajmują się wyspecjalizowane firmy. To bardzo ważne, bo akumulatory, które nie zostaną mu poddane, mogą skazić glebę i wodę. Tylko jedna mała bateria guzikowa potrafi zatruć aż 400 l wody. W akumulatorach samochodowych szkodliwych substancji jest znacznie więcej.

Co znajduje się w akumulatorze samochodowym?

- Ołów
- Kadm
- Rtęć
- Kwas siarkowy o wysokim stężeniu

Wszystkie te substancje są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zużyte akumulatory przekazywać firmom posiadającym decyzje na zbieranie zużytych akumulatorów, ich transport oraz recykling. Robiąc to, nie tylko nie narażamy zdrowia swojego i innych, ale też realnie wpływamy na zmniejszenie wydobycia m.in. ołowiu.

Co roku na świecie wydobywa się prawie 3,5 mln ton tego surowca. 70 proc. służy do produkcji akumulatorów i baterii. Odpowiedni recykling pozwala odzyskać znaczną część surowców zużytych do ich produkcji.

Gwarantem ekologicznego recyklingu zużytych akumulatorów jest program Bio Service. Biorą w nim udział wszystkie punkty popularnej sieci Inter Cars oraz wiele niezależnych warsztatów. Dowodem na przynależność do programu jest ten symbol:

Jaki sklep wybrać

Wybierając internetowy sklep, w którym kupimy akumulator, trzeba pamiętać o trzech rzeczach:

Po pierwsze, akumulator nie może być transportowany jak zwykła paczka i wysłany kurierem. Musi być odpowiednio zabezpieczony i przewożony w pozycji pionowej – w innym przypadku szkodliwy dla zdrowia elektrolit mógłby się rozlać.

Po drugie, kurier nie tylko nie daje gwarancji odpowiedniego obchodzenia się z przesyłką, ale też nie odbierze starego akumulatora.

Po trzecie, kurier nie wymieni starego akumulatora na nowy.

Najlepiej wybrać sklep, który oferuje dostawę wybranego akumulatora do zaprzyjaźnionego, pobliskiego warsztatu, w którym można nie tylko odebrać przesyłkę (mając gwarancję jej odpowiedniego transportu), ale też oddać stary akumulator. Ze świadomością że pozostawiony akumulator, zgodnie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa, trafi do recyklingu a nie na śmietnik.