Leasing nie tylko dla firm, czyli jak każdy z nas może kupić auto, nie płacąc za nie gotówką

Samochód opłacany jak telefon na abonament, bez wpłaty własnej i bez troski o serwis czy wymianę opon - form wyboru oraz zakupu auta jest dziś mnóstwo. I powstają kolejne. Łącznie z internetową platformą oferującą samochody w leasingu.

Leasing konsumenci, klasyczny kredyt samochodowy, abonament – do salonu samochodowego nie trzeba już przychodzić z workiem pieniędzy lub zasobnym kontem bankowym. Dealerzy oferują wiele form finansowania zakupu auta. Zresztą nie tylko zakupu, bo młodsze pokolenie nie zawsze chce auta posiadać – tzw. millenialsi chcą z nich korzystać, nie przejmując się formalnościami, serwisem, wymianą opon.

Osobną kwestią jest też forma transakcji – jeśli samochód ma być użytkowany przez kilka lat, nie musi być oglądany w salonie. Już ponad połowa polskich internautów robi zakupy w sieci i podejmuje decyzje zakupowe nie wychodząc z domu. Dlaczego zatem z samochodami ma być inaczej?

Te rynkowe i społeczne trendy najlepiej zdaje się wyczuwać SKODA. Bo choć właściwie wszystkie marki oferują oprócz klasycznych kredytów samochodowych również tzw. abonamenty, to oferta niewielu jest aż tak elastyczna. No i nikt prócz SKODY nie ma internetowej platformy oferującej samochody w leasingu, która skraca czas nabycia auta do niezbędnego minimum - u dealera trzeba zjawić się tylko raz, by podpisać umowę i odebrać samochód.

Nowa Skoda FabiaNowa Skoda Fabia Fot. Konfigurator Skody

Kredyt samochodowy i leasing konsumencki

Zaletą kredytu samochodowego jest to, że auto od chwili zakupu jest własnością klienta, a zniżki na ubezpieczenie zaczynają liczyć się od momentu podpisania umowy. Klasyczny kredyt ma jednak znacznie więcej wad niż zalet. Po pierwsze, wiąże się z długą ścieżką formalną, podczas której dokładnie weryfikowana jest zdolność kredytowa. Po drugie, okres kredytowania jest zwykle wydłużony nawet do 10 lat. Po trzecie, klient sam musi zadbać o swój samochód – oprócz stałych miesięcznych rat musi opłacać serwis, ubezpieczenie, etc.

Klasyczne kredyty samochodowe są dziś oferowane coraz rzadziej, bo klienci, którzy nie posiadają działalności gospodarczej, z zazdrością zaczęli spoglądać w stronę zarezerwowanych do niedawna wyłącznie dla firm leasingów. To dla nich powstały tzw. leasingi konsumenckie.

Po pierwsze, dla tej formy finansowania wymagania dotyczące zarobków nie są aż tak restrykcyjne jak w przypadku zwykłych kredytów. Po drugie, oprocentowanie jest mniejsze, bo firmy leasingowe, będące teoretycznymi właścicielami leasingowanych samochodów, korzystają z ulg podatkowych. Po trzecie, to firma, a nie klient, zajmuje się wszystkimi formalnościami (łącznie z rejestracją samochodu).

Leasing konsumenci ma też jednak wady. Mowa o dodatkowych kosztach. Chodzi o opłatę przygotowawczą, prowizję i wymagania posiadania pełnego pakietu ubezpieczeniowego (OC, AC, NNW). Za ten ostatni musi zapłacić klient, który często zobowiązany jest do wyboru oferty proponowanej przez leasingodawcę.

Niektórzy klienci (i jest ich coraz więcej) chcieli czegoś jeszcze. Czegoś bardziej elastycznego i mniej obciążającego budżet. Tak powstała oferta tzw. abonamentu, czyli tak naprawdę najmu długoterminowego z możliwością wykupu samochodu.

Nowa Skoda FabiaJAKUB ORZECHOWSKI

Samochód na abonament

Tzw. abonamenty samochodowe to najbardziej elastyczne rozwiązanie finansowania zakupu. We wspomnianej SKODZIE to rozwiązanie nazywa się Kredyt Niskich Rat. Jego nazwa doskonale je opisuje. Od klienta zależy długość najmu (od 24 do 48 miesięcy), wysokość wpłaty własnej (od 0 do 35 proc.) czy roczny limit kilometrów (od 10 tys. do nawet 40 tys. km). Ubezpieczenie przez pierwszy rok jest wliczane w ratę, później klient raz do roku płaci ekstra. O nic innego martwić się nie musi – serwis jest wliczony w cenę, formalności też załatwia SKODA.

Decydując się na abonament, klient płaci jedynie za utratę wartości samochodu. Właśnie dlatego za Citigo na 48 miesięcy, z 20-procentową wpłatą własną i rocznym limitem 20 tys. km płaci tylko 458 zł miesięcznie. Po czterech latach może wykupić samochód za gotówkę lub na kredyt, albo zamienić auto na nowe. 

Nie musimy już mieć, czasem wolimy tylko korzystać. Nie zawsze chcemy podróżować od salonu do salonu – czasami wybieramy zakupy przez internet. I dziś każdy z nas ma taką możliwość. Kupowanie samochodów jeszcze nigdy nie było tak proste.

Partnerem materiału jest Skoda

Więcej o: