Jak niskim kosztem zwiększyć wartość samochodu?

Przed sprzedażą samochodu pamiętaj o pięciu rzeczach. Zrealizujesz je niedużym nakładem pracy i niskim kosztem.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. A to znacząco wpływa na chęci zakupowe. Jeśli nasz samochód nie spodoba się potencjalnemu nabywcy podczas pierwszych chwil oględzin, możemy zapomnieć o sprzedaży. Co zatem zrobić, by niedużym kosztem zwiększyć wartość naszego samochodu?

Po pierwsze, wyczyść auto

Czyste auto, to zadbane auto. Zwykła myjnia automatyczna nie wystarczy, a kompleksowe czyszczenie wraz z woskowaniem, polerowaniem i praniem tapicerki to wydatek rzędu kilkuset zł. Tymczasem już za kilkadziesiąt zł możemy kupić preparaty niezbędne do kompleksowego wyczyszczenia naszego samochodu. W co warto się wyposażyć? W preparat do ubytków karoserii, wosk, spray do polerowania plastików oraz preparat do prania tapicerki. To wystarczy. Przed ich użyciem należy dokładnie umyć i odkurzyć samochód.

Po drugie, wymień niedrogie elementy

Bardzo ważna przed sprzedażą auta jest wymiana niedrogich elementów, które – jeśli są w złym stanie – potrafią znacząco obniżyć komfort, a nawet bezpieczeństwo jazdy. Przed sprzedażą wymień zużyte pióra wycieraczek, przepalone żarówki i – co najważniejsze – płyny. Pojedź do serwisu i zadbaj o olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy. Pamiętaj, aby każdą wydaną złotówkę dokumentować i wymieniać w ogłoszeniu. Dla potencjalnego klienta bardzo istotną informacją jest to, jakie koszty czekają go zaraz po zakupie samochodu. Zadbaj o to, by ich nie było, by samochód był w pełni zdatny do jazdy. Części zamawiaj przez internet - to najtańsze rozwiązanie. Szukaj sprawdzonych i konkurencyjnych cenowo sprzedawców. Gdzie? Naturalnym wyborem jest oczywiście Allegro. A koszty przesyłek? Na to też jest sposób – wprowadzone niedawno Allegro Smart to 365 przesyłek za 49 zł rocznie.

WAŻNE! Nie ukrywaj wad, o których wiesz. Nie sprzedawaj samochodu wizualnie zadbanego, a technicznie niesprawnego.

Po trzecie, zadbaj o koła

Koła są jednym z najważniejszych elementów samochodu. I nie chodzi wcale o fakt, że są jedynymi punktami styczności z asfaltem, ale o ich wpływ na wizualny odbiór samochodu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by były zadbane. Komplet kołpaków można kupić za 200 zł. Wymiana felg to już znacznie większy wydatek, ale nie zawsze jest on niezbędny – najczęściej wystarczy dobry preparat do czyszczenia felg. Usuwając brud, bądź dokładny – wkładaj szmatkę w każdą, nawet najdrobniejszą szczelinę (ranty to też element felgi). Nie zapomnij o oponach – jeśli są w opłakanym stanie, koniecznie je wymień. Jeśli głębokość ich bieżnika jest w normie, wystarczy kilkuminutowa polerka specjalnym preparatem – nic tak pozytywnie nie wpływa na wygląd samochodu jak błyszczące opony i felgi/kołpaki.

Po czwarte, pamiętaj o zdrowym rozsądku

W samochodzie nie brakuje elementów, które świadczą o liczbie przejechanych kilometrów. Skóra obszywająca lewarek dźwigni zmiany biegów po kilku latach zaczyna się łuszczyć. Podobnie jak kierownica, fotele i niektóre przyciski/pokrętła. Nie wymieniaj ich chwilę przed sprzedażą – samochody z kilkusettysięcznym przebiegiem muszą nosić ślady zużycia. Jeśli jest inaczej, potencjalnych kupiec zacznie podejrzewać, że masz coś do ukrycia.

Po piąte, nie przepłacaj

Nie jest sztuką zadbać o wszystko, wydając przy tym fortunę. Chodzi o to, by przy jak najmniejszym nakładzie finansowym jak najbardziej zwiększyć wartość samochodu. Dlatego porównuj ceny preparatów i wymienianych elementów. Najlepszym rozwiązaniem są sklepy internetowe, w których marże są znacznie niższe niż w ich stacjonarnych odpowiednikach.

Naturalnym rozwiązaniem jest wybór Allegro – wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji samochodu, kupisz w jednym miejscu, wybierając sprzedawcę oferującego najniższe ceny. Warto pamiętać, że wielu producentów części czy środków czystości nie prowadzi własnych sklepów internetowych, ale ma konto właśnie na Allegro. A co z kosztami przesyłki, które często niwelują różnice cen w sklepach stacjonarnych i internetowych? Na to też jest sposób – wprowadzone niedawno Allegro Smart to 365 przesyłek za 49 zł. Są one dostarczane do punktów odbioru (np. na stacjach Orlen czy w sklepach Żabka) i wybranych paczkomatów (InPost). Co ważne, darmowe są również zwroty.

Więcej o: