Bycie gwiazdą zobowiązuje

Samochody z gwiazdą na masce to ikony motoryzacyjnego stylu i punkty odniesienia dla innych producentów. Właśnie dlatego projektanci mają wyjątkowo trudne zadanie, kiedy na ich deski kreślarskie trafia taka legenda, jak Mercedes-Benz CLS.

Nowy Mercedes-Benz CLS - nowy język stylistyczny całej marki

Nowy Mercedes-Benz CLS to ikona designu, archetyp czterodrzwiowego coupé. Zgodnie z naszą filozofią zmysłowej przejrzystości zredukowaliśmy jego DNA w ekstremalnie purystycznym stylu, a jednocześnie emocjonalnie naładowaliśmy go eleganckim pięknem

Tak nowego Mercedesa opisuje Gorden Wagener, szef designu Daimlera. Nowy CLS udowadnia, że projektowanie samochodów to najprawdziwsza sztuka. Nie dość, że projektanci musieli zmierzyć się z legendą poprzednich wcieleń kultowego modelu, to jeszcze podstawiono przed nimi zadanie zapoczątkowania zupełnie nowego języka stylistycznego całej marki Mercedes.

Najnowszy CLS wyraża nową filozofię producenta czystymi konturami i oszczędnymi liniami. Projektanci mówią o zmysłowej przejrzystości oraz zredukowanych liniach i krawędziach. Stawiają na styl, elegancję, minimalizm i nowoczesność, tworząc mieszankę, jakiej jeszcze na rynku nie było.

Mercedes CLS 2018Mercedes CLS 2018 fot. Mercedes

Gwiazda, która odmieniła sam szczyt klasy premium - Mercedes-Benz CLS

Pierwszy Mercedes-Benz CLS zadebiutował w 2003 roku i z miejsca stał się przełomowym modelem dla klasy premium. Do tej pory na rynku nie było takiego samochodu, a CLS zapoczątkował zupełnie nowy segment.

CLS łączył w sobie elegancję i dynamizm coupe z komfortem i funkcjonalnością limuzyny. Trzecia generacja modelu oferuje kierowcom wszystko, za pokochali ten model, ale ma do zaoferowania wiele nowatorskich rozwiązań.

Mercedes CLS 2018Mercedes CLS 2018 fot. Mercedes

Ponadczasowy, wyjątkowy styl nowego CLS-a

Nowy CLS przyciąga wzrok, a spojrzenia zatrzymują się na dłużej przede wszystkim na diamentowym grillu. To cecha charakterystyczna coupe Mercedesa. Grill płynnie rozszerza się ku dołowi, co z kolei jest eleganckim nawiązaniem do spektakularnego Mercedesa-AMG GT. Długa maska płynnie łączy się z sąsiednimi panelami, a smukłe, charakterystycznie wyprofilowane reflektory dynamicznie podążają za konturami grilla.

"Poszczególne kontury hołdują filozofii zmysłowej przejrzystości – linie i krawędzie zostały zdecydowanie zredukowane, a bryłę tworzą łagodnie naprężone płaszczyzny" - chwalą się swoim dziełem sami styliści.

Nowy CLS zachwyca smukłą linią szyb bez ramek i łukowatą, nisko poprowadzoną krawędzią dachu. Pochylony przedni pas przywodzi na myśl nos rekina, a dzięki cofnięciu rantu maski wydaje się jeszcze dłuższy niż w rzeczywistości.

Mercedes CLS 2018Mercedes CLS 2018 fot. Mercedes

Profil to nie tylko pełne elegancji piękno. Cała sylwetka jest dopracowana w najdrobniejszym szczególe pod kątem aerodynamiki. Współczynnik oporu powietrza to znakomite 0,26.

Z tyłu zwrócimy uwagę na dwuczęściowe lampy, gwiazdę Mercedesa i muskularne błotniki. Podobnie jak reflektory główne, tak i diodowe tylne lampy z podświetleniem krawędzi mają krystaliczną oprawę z efektem 3D. Ich niskie położenie optycznie akcentuje szerokość samochodu.

Mercedes CLS 2017Mercedes CLS 2017 fot. Mercedes

Luksusowe i eleganckie wnętrze

Linie wnętrza nowego Mercedesa CLS nawiązują do projektu nadwozia.

Aby uzyskać wrażenie płynności, w stylizacji paneli przednich i tylnych drzwi wykorzystano motyw fali. Charakterystyczne otwory wentylacyjne inspirowane są silnikami odrzutowymi i mogą być iluminowane. Nastrojowe oświetlenie wnętrza oferuje aż 64 odcieni. Konsolę centralną wyprofilowano tak, by sprawiała wrażenie, że unosi się w powietrzu. Wykończono ją drewnem - do wyboru jest okładzina polerowana na wysoki połysk lub o otwartych porach.

Mercedes CLS 2018Mercedes CLS 2018 fot. Mercedes

Wyśrubowaną jakość wykończenia nowego Mercedesa CLS podkreśla szeroki wybór wysokiej próby materiałów.

Trzecia generacja definitywnie wprowadza CLS-a w nową erę. Za jedną taflą szkła schowano tu dwa nowoczesne ekrany. Obydwa mają rozdzielczość 12,3 cala. W pełni cyfrowy kokpit pozwala kierowcy dowolnie konfigurować zakres prezentowanych informacji, zależnie od potrzeb i sytuacji na drodze. Do wyboru są trzy różne style wyświetlaczy: klasyczny i sportowy opiera się na układzie dwóch okrągłych zegarów, a progresywny – na jednym centralnym wskaźniku.

Mercedes CLS 2017Mercedes CLS 2017 fot. Mercedes

Nowy Mercedes-Benz CLS - kwintesencja stylu

Nowy Mercedes-Benz CLS emanuje pewnością siebie i sportowym stylem. Ma wszystko to, za co kierowcy na całym świecie pokochali poprzednie wcielenia tego wyjątkowego modelu. Projektanci i tym razem poradzili sobie z trudnym zadaniem, jakie postawił przed nimi zarząd Daimlera. Stworzyli kolejny samochód, który będzie wyznaczał trendy dla całej klasy premium.

 
Więcej o: