Nowe Volvo V60 - piękne, nowoczesne kombi, które nie zapomina o praktyczności

Volvo V60 to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. I Szwedzi nie zawiedli. Nowe V60 to eleganckie, rodzinne kombi o nienagannej sylwetce, z przestronnym wnętrzem i wprost naszpikowane nowoczesnymi technologiami.

Opis nowego Volvo V60 zacznijmy może od liczb, bo te w praktycznym i rodzinnym kombi odgrywają rolę kluczową. Volvo V60 zapowiada się na wzór nowoczesnego, rodzinnego samochodu.

Dane techniczne nowego Volvo V60

Nowe Volvo V60 będzie o ponad 12 cm dłuższe od dotychczasowego modelu. Będzie mierzyć 476, 1 cm. O 10 cm urośnie rozstaw osi (do 287,1 cm). Wysokość samochodu wyniesie 143 cm, a szerokość z lusterkami – 204 cm. To oznacza, że samochód będzie o 5 cm węższy i niższy od poprzednika.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Bagażnik nowego Volvo V60 połknie 530 litrów, co oznacza poprawę w stosunku do poprzednika aż o 100 litrów. Bagażnik jest foremny i przestrzenny. Ponadto, w kabinie zwiększono przestrzeń na nogi pasażerów przednich siedzeń i tylnej kanapy.

Nowe Volvo V60 dzieli nowoczesną płytę podłogową SPA z innymi modelami szwedzkiego producenta, m.in. XC90 i XC60. Zastosowanie nowoczesnej płyty podłogowej pozwoliło przeszczepić powiązane z nią rozwiązania i funkcje do segmentu średniej wielkości kombi.

Zobacz także: Nowe Volvo V60 - znamy już polskie ceny!

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Nienaganny styl nowego Volvo V60

"Model V60 jest dla całej naszej marki centralnym punktem odniesienia. Jest eleganckie, ma świetne proporcje nadwozia, wysoką jakość wykończenia, a przy tym jest praktyczne i uniwersalne" - mówi o nowym kombi Robin Page, Senior Vice President działu Designu Volvo Cars.

I trudno się z nim nie zgodzić, bo Volvo V60 to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze kombi klasy średniej. V60 garściami czerpie z większego brata, modelu V90. Auto będzie się wyróżniać na drodze charakterystycznymi światłami z motywem młota Thora, piękną sylwetką i eleganckimi liniami.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Piękne i nowoczesne wnętrze nowego Volvo V60

Równie znakomite wrażenie robi wnętrze nowego V60. Ten chwalony przez wszystkich projekt również znamy z poprzednich samochodów producenta. Na pokładzie króluje szwedzki minimalizm, niewymuszona elegancja i robiąca wrażenie dbałość o szczegóły. Wszystko wykończone jest nienagannie, a wykorzystane materiały to najwyższa półka - skóra, aluminium oraz drewno.

Główną rolę w kokpicie odgrywa oczywiście charakterystyczny, bardzo duży dotykowy ekran wkomponowany w konsolę centralną. To z jego poziomu obsługujemy większością funkcji samochodu. Z doświadczeń z innymi Volvo wiemy, że jego obsługa jest prosta i intuicyjna.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

System bez problemu połączy się z naszymi smartfonami, a Volvo V60 zaoferuje także stałą łączność z Internetem, a co za tym idzie - również wiele usług typu connect. Przykłady? Monitorowanie korków w czasie rzeczywistym, ostrzeganie kierowcy o nagłych zdarzeniach (wypadki), czy możliwość sprawdzenia najnowszych wiadomości  i prognozy pogody.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Nowe Volvo V60 - jakie silniki znajdziemy pod maską?

Volvo postanowiło przygotować bardzo szeroką paletę jednostek napędowych. Oferta silnikowa nowego V60 powinna zadowolić każdego, kto szuka kombi klasy średniej. Zacznijmy może od dwóch przyjaznych środowisku, a przy okazji bardzo szybkich wersji hybrydowych. To hybrydy typu plug-in (można je ładować z gniazdka) i obydwie bazują na turbodoładowanych silnikach benzynowych.

  • T6 Twin Engine AWD 340 KM
  • T8 Twin Engine AWD 390 KM

Dla zwolenników klasycznych napędów Volvo przygotowało także dwie jednostki benzynowe:

  • T5 o mocy 254 KM
  • T6 o mocy 310 KM

Każdy, kto często jeździ w długie trasy doceni, że w cenniku wciąż znajdą się silniki wysokoprężne. Volvo V60 będzie dostępne z dwoma nowoczesnymi i oszczędnymi dieslami:

  • D3 o mocy 150 KM
  • D4 o mocy 190 KM

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Volvo V60, czyli wzór bezpieczeństwa w swojej klasie

Samochody Volvo to synonim motoryzacyjnego bezpieczeństwa. Szwedzi od wielu lat przykładają najwyższą wagę do bezpieczeństwa w swoich autach i są pod tym względem niekwestionowanym liderem branży. Nie inaczej będzie w przypadku nowego Volvo V60, które wprowadza do klasy średniej rozwiązania, dotąd zarezerwowane dla najdroższych limuzyn.

Nowe Volvo V60 wiele z nowoczesnych systemów zaczerpnie od flagowych aut marki - modeli XC90, V90 oraz mniejszego XC60. Wiele z tych systemów bezpieczeństwa i asystentów kierowcy będzie w V60 oferowane bez żadnej dopłaty, w standardzie.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Warto zwrócić uwagę na dwa systemy, których próżno szukać u konkurencji. Pierwszym jest system City Safety z funkcją automatycznego hamowania. Zmniejsza ryzyko kolizji z innymi pojazdami, ale także z pieszymi, rowerzystami i dużymi zwierzętami. Pod tym względem jest to jedyny taki system na świecie. System potrafi łagodzić skutki zderzeń czołowych, a w wielu przypadkach zupełnie ich uniknąć.

Z kolei system Pilot Assist wspomaga kierowcę podczas monotonnej jazdy autostradowej. Samochód w tym trybie utrzymuje właściwy pas ruchu, hamuje, przyspiesza i skręca. W najnowszym modelu V60 wprowadzono poprawioną wersję systemu, która lepiej radzi sobie także z nieco ostrzejszymi zakrętami niż dotąd. System działa do prędkości 130 km/h.

Model V60 będzie także wyposażony w funkcję Run-off Road Mitigation (zapobiega kolizjom przy zjechaniu z drogi), Oncoming Lane Mitigation i inne systemy wspomagające.

Nowe Volvo V60 2018Nowe Volvo V60 2018 fot. Volvo

Kombi klasy średniej w wygodnym abonamencie? W nowym Volvo V60 to możliwe

Volvo to jeden z pionierów wprowadzanie na rynek nowoczesnych form finansowania samochodu. Najnowszym trendem, w którym szwedzka marka przoduje jest "samochód na abonament". Producent chwali się, że kupowanie samochodu w programie Care by Volvo jest proste jak umowa na używanie telefonu komórkowego. Nowe V60 to pierwsze kombi, które będzie dostępne w Care by Volvo.

W ramach stałej, miesięcznej opłaty użytkownik może korzystać z pojazdu, ubezpieczenia, serwisu i wielu innych benefitów.

Więcej o: